fbpx

E-riigi Akadeemia kutsub e-hääletades järgima kolme põhimõtet

02.02.2015
Neljapäeval, 19. veebruari hommikul kell 9 algab Riigikogu valimiste e-hääletamine, mis kestab 25. veebruari kell 18-ni. Interneti teel hääletades on oluline teadvustada ja järgida kolme põhimõtet, et tagada turvaline e-hääletamine.

E-riigi Akadeemia e-demokraatia valdkonna ekspert Liia Hänni sõnul on tähtis, et võimalikult paljud valijad saaks ilma takistusteta oma kodanikukohust täita. “E-hääletamine on üks mitmest hääletamisviisist, mis Eestis on kasutusel. Iga valija saab vabalt valida, kas minna valimisjaoskonda või anda oma hääl eelvalimiste ajal internetti ühendatud arvutit kasutades,“ selgitas Liia Hänni. „Kodanike maksimaalne osalus valimistel on väga oluline, et anda teada, mis suunas riigi areng peaks toimuma,“ märkis ta.

Hänni selgitas, et Eestis juba 10 aastat toimuv e-hääletamine on pälvinud rahvusvaheliselt palju tähelepanu. Mitmed riigid on asunud interneti teel hääletamist katsetama ja neile pakub Eesti kogemus suurt huvi. “E-hääletusega oleme maailmas teenäitajad. See on tunnustus kõigile edumeelsetele Eesti inimestele, kes on valmis uuendustega kaasa minema,“ lausus ta.

Hänni sõnul on Vabariigi Valimiskomisjon e-hääletamise tehnilist lahendust ja korraldust pidevalt täiendatud, et tagada selle turvalisus. Tema sõnul on turvaliseks e-hääletamiseks oluline ka valija enda käitumine. Valijal tuleks endale teadvustada  kolm lihtsat põhimõtet.

Esiteks, hääle andmine peaks toimuma  võimalikult privaatses olukorras ja kõrvaliste pilkude eest varjatult.  „Füüsilise valimiskabiini asemel saab iga valija enda ümber luua mõttelise „valimiskabiini“, kus keegi kõrvaline isik ei saa hääletamistoimingut jälgida, veel vähem seda mõjutada“, selgitas Hänni.

Teiseks, iga e-hääletaja hääletab ise, andmata oma digitaalset identiteeti üle teisele isikule valiku tegemiseks. “Kui inimene ise ei ole võimeline hääletama, on teda lubatud abistada  sarnaselt pabersedeliga hääletamisel,” selgitab Hänni.

Kolmandaks, e-hääletamisel tuleb kasutada arvutit, mille turvalisust valija usaldab. Täiendava võimalusena saab valija hiljem oma e-häält hääletussüsteemist kontrollida, et olla kindel selle õigsuses.

E-hääletamiseks vajalikud juhendid ID-kaardi paigaldamisest hääletusprotseduurini on leitavad valimiskomisjoni kodulehelt http://www.vvk.ee/valijale/e-haaletamine/yld/.

Elektroonilist hääletamist on Eestis korraldatud alates 2005. aastast.  2014. aasta Euroopa Parlamendi valimistel kasutas seda hääletusviisi 31,3% valijatest.

 

 

Liia Hänni

e-demokraatia ekspert

E-riigi Akadeemia

512 7316