fbpx

Riigi küberturvalisuse indeks valiti rahvusvaheliste heade küberlugude sekka

10.12.2020

Riigi küberturvalisuse indeks (NCSI) valiti heade küberlugude hulka, tunnustades sellega indeksit rahvusvaheliselt riigi küberjulgeoleku võimekuse parandamise ning avatud, vaba ja turvalise küberruumi loomise vahendina.

Head küberlood on rahvusvaheline algatus, mille eesmärk on edendada positiivset tegevust küberruumis. Algatuse on ellu toonud Austraalia, Kanada, Tšiili, Colombia, Eesti, Prantsusmaa, Ghana, Mehhiko, Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu koalitsioon. Heade küberlugude algatuse eesmärk on välja selgitada ja tutvustada projekte, millel on positiivne mõju inimeste elule ja riiklikule poliitikale ning mis loovad üldise positiivse keskkonna.

Algatuse esimeses etapis valisid Kanada, Eesti, Prantsusmaa, Ühendkuningriik ja Euroopa Liit välja seitse projekti ja algatust, mis on väljendavad heade küberlugude algatuse vaimu. Kõik head küberlood 2020 on loetletud siin.

Meil on väga hea meel, et meie riigi küberturvalisuse indeks on valitud heade küberlugude sekka. See tunnustus kannustab meid veelgi enam aitama kaasa sellele, et ülemaailmne küberruum oleks turvalisem. Oleme välja töötanud tööriista, mis annab võimaluse tuvastada riigi küberturvalisuse lünki ja saada NCSI avalikust veebipõhisest andmebaasist inspiratsiooni teiste riikide küberturvalisuse korraldusest,” ütles eGA küberturvalisuse programmidirektor Epp Maaten.

Riigi küberturvalisuse indeks mõõdab 160 riigi valmisolekut ennetada küberintsidente ja toime tulla küberohtudega riiklikul tasandil. Lisaks pakub NCSI veebileht võimalust uurida ja kontrollida hindamise aluseks olevaid allikaid. Seega on NCSI nii küberturvalisuse suurendamise tööriist kui ka avalikult kättesaadavate tõenditega andmebaas.

Riigi küberturvalisuse indeksi lõi ja seda haldab E-riigi Akadeemia alates 2016. aastast Eesti Välisministeeriumi ja Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi toel.