fbpx

Eesti andmevahetuslahendus toetab digiriigi arendamist Ukrainas

11.03.2021

Eesti päritolu andmevahetusplatvorm ühendab enam kui 80 Ukraina ametiasutust ja kohalikku omavalitsust ning aitab luua avalikke e-teenuseid Ukraina kodanikele ja ettevõtetele. Platvormi arendasid Cybernetica Eestist ja SoftExpansion Ukrainast ning juurutas E-riigi Akadeemia EGOV4UKRAINE projekti raames.

Praeguseks on Trembita andmevahetusplatvormil loodud üle 180 koostoime valitsusasutuste elektrooniliste registrite ja infosüsteemide vahel. Need koostoimed on avalike e-teenuste arendamise aluseks. Näiteks töötavad Trembita platvormil Ukrainas väga populaarsed lapse sünni registreerimise ja toetuste taotlemise teenus eBaby ja esmase isikutunnistuse taotluse teenus ID-14. Samuti on tänu Trembitale peagi kättesaadav ka kõige nõutum avalik teenus Ukrainas, milleks on elukoha registreerimine ja muutmine veebis.

Kuvatõmmis Trembita kasutamist tutvustavast videost

 

“Neli aastat tagasi EGOV4UKRAINE projektiga alustades lubasime, et paneme jooksma andmed, mitte inimesed. Trembita platvorm on täitnud meie eesmärgi parimal viisil. Oleme tänulikud tulemusliku koostöö eest Ukraina digiministeeriumile ja teistele valitsusasutustele. Üheskoos saime selle ambitsioonika ülesandega hakkama,“ ütles E-riigi Akadeemia projekti EGOV4UKRAINE meeskonnajuht Mari Pedak.

«Ukraina on suurim riik maailmas, kus Eestist pärit andmevahetusplatvorm täies mahus kasutusel. Tuginedes projektis EGOV4UKRAINE tehtule, jätkame koostööd Ukraina valitsusega, et Trembita abil veelgi rohkem avalike teenuseid Internetti tuua,” ütles E-riigi Akadeemia tegevdirektor Hannes Astok.

„Trembita on olnud üheks võtmeteguriks Ukraina digiriigi ülesehitamisel. Tänu sellele turvalisele andmevahetusplatvormile on digiministeerium lühikese aja jooksul saavutanud erakordseid tulemusi e-valitsemise valdkonnas. Olen siiralt tänulik meie rahvusvahelistele partneritele nende toetuse ja abi eest Ukrainale digipöördele kaasaitamis,” ütles Ukraina peaministri asetäitja ja Ukraina digiminister Mihhailo Fedorov.

Ukraina avalike teenuste mobiilirakendus. Kuvatõmmis Trembita juurutamist tutvustavast videost

 

Trembita süsteem töötati välja ja juurutati Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide – Rootsi, Taani, Saksamaa, Poola, Eesti ja Sloveenia rahastusel.

„U-LEAD with Europe programmi toel loodud Trembita parandab elektrooniliste avalike teenuste pakkumise kvaliteeti, tehes need kaasaegsemaks ja mugavamalt kasutatavaks. EL jätkab Trembita juurutamise toetamist projekti EU4DigitalUA raames, et saavutada Ukrainas tõhus, läbipaistev ja jätkusuutlik avalike teenuste pakkumine kodanikele ja ettevõtetele,” ütles suursaadik Matti Maasikas, ELi delegatsiooni juht Ukrainas.

Lisaks e-teenustele toetab Trembita avalike teenuste kiiremat osutamist ka Ukraina omavalitsuste teeninduskeskustes.

Ukraina omavalitsuse teeninduskeskus. Kuvatõmmis Trembita juurutamist tutvustavast videost.

 

„Kõrgekvaliteediliste avalike teenuste pakkumine teeninduskeskustes või veebis parandab kodanike elu ja hõlbustab ka kohaliku ettevõtluse arengut. Kõigi ACS-ide ühendamine infosüsteemi “Vulyk” abil Trembita süsteemiga avab ASC-dele uued võimalused andmete saamiseks riiklikest elektroonilistest registritest. See muudab ASC-de töö veelgi tõhusamaks ja aitab kaasa Ukraina kohalike omavalitsuste haldussuutlikkuse suurendamisele,” ütles projekti suurtoetaja SIDA esindaja Susanna Dellans.

 

Trembita süsteem töötati välja ja juurutati aastatel 2016 – 2021 programmi „U-LEAD with Europe“ projekti EGOV4UKRAINE raames. Tegevused läksid maksma 9,4 miljonit eurot ning neid toetasid Euroopa Liit ja selle liikmesriigid – Rootsi, Taani, Saksamaa, Poola, Eesti ja Sloveenia. Projektist lähemalt EGOV4UKRAINE lehel.

 

Vaata videot Trembita kasutamisest Ukrainas

Vaata videot Trembita juurutamisest