fbpx

Palestiina pani andmed liikuma

22.04.2018

9 aastat tagasi alanud Palestiina riigi e-valitsemise arendamine on olnud aega- ja pühendumist nõudev protsess, mille tulemused on tänaseks juba käegakatsutavad: turvaline andmevahetus muutnud riigiasutuste vahelise koostöö sujuvamaks ja andmed täpsemaks. Samuti toonud riigieelarvesse täiendavalt ligi miljon šeeklit (238 000 eurot). Lõpetuseks jagab aastaid Palestiinaga koostööd teinud Hannes Astok neli näpunäidet edukaks koostööks.

Koostöö Palestiinaga sai alguse aastal 2009, kui E-riigi Akadeemia eksperdid Hannes Astok, Arvo Ott ja Liia Hänni viisid Palestiina ametnikele läbi esimesed e-riiki tutvustavad koolitused ja tutvusid ka ise olukorraga koha peal. Et huvi e-riigi arendamise vastu oli Palestiina valitsusel olemas, järgnes Eesti välisministeeriumi toel ametkondade vahelise andmevahetuse juurutamine koos vajaliku seadusandliku ja organisatsioonilise nõustamisega ning haridusametnike koolitused IKT-vahendite kasutamiseks õppetöös. Tänavu sai versiooniuuenduse Palestiina Eesti X-tee analoogil põhinev andmevahetuslahendus Zinnar, et veelgi laiendada selle kasutusvõimalusi.

Palestiinas arendustegevusi juhtinud Hannes Astokit rõõmustavad need arengud. “Kui 2015.aastal oli kahtlus, kas X-teega sarnane andmevahetusplatvorm Zinnar jääb kasutusse ja kas huvi andmeid vahetada on püsiv, siis tänane seis on väga lootusrikas,” märkis 9 aastat Palestiinaga koostööd teinud Hannes.

Palestiina Telekommunikatsiooni ja Infotehnoloogia Ministeeriumi E-valitsuse osakonna juhataja Ibrahim Abubakri sõnul vahetavad täna omavahel andmeid 15 Palestiina riigiasutust ning välja on arendatud 25 ametkondade vahelist e-teenust. “Zinnar on pannud andmed liikuma. See on teinud asutuste vahelise koostöö sujuvamaks. Näiteks omame nüüd paremat ülevaadet sündidest, mille andmed liiguvad haiglate ja tervishoiuministeeriumi vahel ning sealt rahvastikuregistrisse. See aitab planeerida tervishoiu- ja sotsiaalteenuste osutamist ning kohtade vajadust lasteaedades-koolides. Samuti on Palestiina mitmekordistanud imporditud autode registreerimiselt laekuvaid makse tänu andmevahetusele tolli ja rahandusministeeriumi vahel. See on täiendanud riigikassat ligi miljoni šeekliga,“ rääkis Abubakr.

Hannese sõnul on Palestiina juhtide toetus ja suutlikkus arenguid vedada aastatega kasvanud, vaatamata keerulisele poliitilisele olukorrale. “Teeb heameelt, et on tekkinud kindlad ja pühendunud koostööpartnerid, kellega juba aastaid ühist vankrit veame. Kui nii jääb, jõuame kaugele,” märkis ta.

Viimaste aastate tegevusfookuses on olnud küberturvalisus. “Oleme viimasel aastal viinud läbi küberturvalisuse koolitusi ning nõustanud riigiasutusi tegevusplaanide koostamisel. Näeme, et üldine teadlikkus küberturvalisusest ja -hügieenist on kasvanud. Tõhusamalt kontrollitakse nii füüsilisi sissepääse hoonetesse kui ka infosüsteemidele juurdepääsu. Kui aastaid tagasi sai pea igaüks, kes Wifi võrku pääses, juurdepääsu kõigile serveritele ja andmebaasidele sisevõrgus, siis täna on sise- ja välisvõrgud lahutatud ja võõrad andmetele ligi ei saa,” rääkis Hannes Astok.

Hannese sõnul on Palestiina valitsusel lähiaastate plaanis välja töötada digitaalse identiteedi lahendus kodanikele ning arendada e-teenuseid kodanikele.

Olles pikki aastaid Palestiina valitsusega koostööd teinud, toob Hannes välja neli nüanssi, mida kõigil e-riigi arendajatel tasub silmas pidada viljakaks koostööks.

  1. Tegevused on edukamad riikides, kus kohapealne meeskond on huvitatud e-riigi arendamisest ning pühendunud sellele. Arengut ja e-riiki ei saa vägisi peale suruda.
  2. Tegevusi peab koordineerima organisatsioonipoolne projektipartner.
  3. Võtmetähtsusega on tippjuhtkonna usaldus ja toetus.
  4. Oluline on arvestada kultuuriliste eripäradega: Araabia riikides töötab paremini suuline arutelu koosolekutel, ei tasu oodata kirjalikku sisendit töödokumentidesse. Samuti tuleb juba tööplaane tehes arvestada usupühadega, eeskätt ramadaniga. Sellesse aega ei tasu planeerida mahukaid tähelepanunõudvaid tegevusi. Üllatust pakub ka töönädal, sest Araabia riikides lõpeb töönädal neljapäevaga ning puhkepäevad on reede ja laupäev.