Eesti võõrustab rahvusvahelist küberdiplomaatia Suvekooli
Kui küberkuritegevus oleks riik, oleks selle majandus maailmas suuruselt kolmas. See kõnekas võrdlus kõlas sel nädalal, 16.–20. juunil Tallinna Küberdiplomaatia Suvekoolis ning kirjeldab hästi, kui ulatuslikud ja kiiresti arenevad on tänapäeva küberohud. Nii nagu digitehnoloogiad muudavad meie ühiskondi, kasvavad koos nendega ka riskid ja vastutus. Siinkohal tuleb mängu küberdiplomaatia, mis aitab riikidel leida ühise keele, kujundada rahvusvahelisi kokkuleppeid ning reageerida ohtudele ühiselt ja läbimõeldult.

Suvekooli kuues lend tõi Eestisse 60 diplomaati, küberpoliitika eksperti ja valitsusametnikku 54 erinevast riigist. Nädalane intensiivprogramm pakkus osalejatele võimalust süveneda küberdiplomaatia võtmeteemadesse ning luua ja arendada rahvusvahelisi koostöövõrgustikke. Fookuses olid rahvusvahelise õiguse rakendamine küberruumis, riikide vastutustundlik käitumine ning uued tehnoloogiad. Lisaks loengutele sisaldas programm praktilisi arutelusid ja küberõppust ning mitmeid kohtumisi Eesti e-riigi arendajatega.

„Küberdiplomaatia ei ole kitsas nišivaldkond, vaid rahvusvahelise julgeoleku ja koostöökeskne tugisammas,“ ütles välisminister Margus Tsahkna. „Eesti oli üks esimesi riike, kes koges riiklikult toetatud küberrünnakute tegelikku mõju. Oleme selle väljakutse pööranud tugevuseks ning aidanud kujundada rahvusvahelisi norme ja leidnud küberkoostööpartnereid. Sõda Ukrainas on näidanud, et küberründed on osa reaalsest sõjapidamisest. Just seetõttu on algatused nagu Tallinna Küberdiplomaatia Suvekool üliolulised, aidates kasvatada uut põlvkonda küberdiplomaate, kes kaitsevad meie digitaalset tulevikku. Eesti jätkab tööd selle nimel, et küberruum oleks avatud, turvaline ja reeglitel põhinev.”
Tänu Eesti pikaajalisele kogemusele digivalitsemises ja küberjulgeoleku vallas on Tallinn loomulik valik rahvusvaheliste arutelude pidamiseks. Kuuendat korda Tallinnas toimuv Suvekool kinnitas taaskord, kui oluline on tuua kokku eri piirkondade kogemused, et ühiselt vastata tänapäeva küberväljakutsetele.
„Küberturvalisusest on saanud meie ajastu tuumteema. See puudutab igat valdkonda, ühiskonda ja inimest,“ ütles E-riigi Akadeemia tegevdirektor Hannes Astok. “Meil on suur au võõrustada Eestis sellist üleilmset kogunemist. Suvekool peegeldab selgelt meie pühendumust tugevdada rahvusvahelisi partnerlusi ja edendada küberdiplomaatiat kogu maailmas.”

Küberdiplomaadid panid oma teadmised proovile ka stsenaariumipõhisel lauaõppusel, kus harjutati diplomaatilisi reaktsioone realistlike küberintsidentide korral. Selline kogemus on eriti oluline ajastul, kus hübriidohud võivad eskaleeruda hetkega piiriüleselt.
„Digimaailma kiire areng ja sellega seotud küberturvalisuse riskid puudutavad täna meid kõiki ning riigid peavad koos leidma viise, kuidas sellises maailmas turvalisust tagada. Tallinna Küberdiplomaatia Suvekool ja selle raames läbiviidav lauaõppus on diplomaatidele suurepärane võimalus ühiselt õppida, jagada kogemusi ning arutada, kuidas hästi koordineeritud küberkoostöö aitab küberohte ennetada ja vajadusel neile reageerida. Sedalaadi koostöö ja üksteiselt õppimine on praegu olulisem kui kunagi varem,” ütles ESTDEVi e-valitsemise ja küberturvalisuse valdkonna juht Andres Ääremaa.
Suvekool on osa Euroopa Liidu rahastatud Tallinna Küberdiplomaatia Programmist ning toetab ELi eesmärki kujundada turvaline, avatud ja kaasav digitaalne tulevik rahvusvahelise koostöö kaudu.
Kuna küberohud muutuvad üha keerukamaks, on sellised algatused vajalikud, et luua ühine arusaam ja usaldusel põhinev koostöövõrgustik. Tallinna Küberdiplomaatia Suvekooli korraldavad Euroopa Komisjon, Eesti Välisministeerium, E-riigi Akadeemia ja Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus – ESTDEV.