fbpx

E-riigi Akadeemia kutsub erakondi järgima ausa e-hääletamise põhimõtteid

04.10.2021

E-riigi Akadeemia saatis kõigile kohalikel valmistel kandideerivatele erakondadele meeldetuletuse järgida ausa e-hääletamise põhimõtteid, millele nad on allkirja andnud. Erakonnad on lubanud austada valijate õigust hääletada ka interneti teel vabalt, ilma otsese poliitilise surveta, ning tunnistada hääletamistulemusi, kui kõik valimisprotseduurid on toimunud õiguspäraselt.  

E-hääletuse põhimõtetele on väljendanud allkirjastamisega oma toetust Eesti 200, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Isamaa, Keskerakond, Reformierakond, Rohelised ja Sotsiaaldemokraadid.

E-riigi Akadeemia vanemeksperdi Liia Hänni sõnul aitab erakondade allkirjastatud e-hääletamise hea tava kaasa sellele, et valija saab teha oma otsuse vabalt ja segamatult. „Erakonnad on põhimõtetega ühinedes lubanud selgitada e-hääletamise korraldust erapooletult ja kinnitanud, et ei sea parteipoliitilistel kaalutlustel kahtluse alla e-hääletamise tulemusi,“ lisas Hänni. „Kutsun üles kõiki valimisealisi oma tahet väljendama! E-hääletades saab seda teha turvaliselt ja kodust lahkumata,“ ütles Hänni. Ta rõhutas, et valija peab ka e-hääletades vastutustundlikult käituma ega tohi oma digitaalset identiteeti teisele isikule üle anda.

Foto: Liia Hänni e-hääletamas

 

Riigi valimisteenistuse juhi Arne Koitmäe sõnul täiustatakse pidevalt e-hääletamise tehnilist lahendust ja korraldust, et tagada selle turvalisus ja läbipaistvus. „E-hääletamise tulemus ja võtmetegevused on matemaatiliselt kontrollitavad ja neid andmeid kontrollivad iga kord sõltumatud audiitorid. E-hääletamise ettevalmistamise ja häältelugemise toimingud on vaadeldavad ka kõigile huvilistele ja iga kord enne valimisi on võimalik läbida selleks koolitus,“ märkis valimisteenistuse juht.

Elektrooniline hääletamine algab esmaspäeval, 11. oktoobril kell 9.00 ja lõpeb laupäeval, 16. oktoobril kell 20.00. Valijarakendus, mille saab enda arvutisse alla laadida, avaldatakse valimiste veebilehel www.valimised.ee vahetult enne e-hääletamise algust 11. oktoobri hommikul.  E-hääletamiseks on vaja internetiühendusega turvalist arvutit ning kehtivate sertifikaatidega ID-kaarti koos kaardilugejaga või mobiil-ID­d.

Vajadusel saab valimisnädala jooksul kuni laupäeva õhtuni oma valikut uuesti e-hääletades muuta.   Alates 2021. aastast on valijal ka pühapäevasel valimispäeval võimalik jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-häält muuta. Kui valija on valimistel osalenud nii elektrooniliselt kui ka pabersedeliga, läheb arvesse ainult jaoskonnas tehtud valik.

Foto: Liia Hänni ja 2015. aastal allkirjastatud e-hääletamise hea tava

 

Ausa e-hääletamise põhimõtted sündisid E-riigi Akadeemia eestvõttel koostöös erakondadega 2005. aastal, kui esmakordselt toimus e-hääletamine. Eesmärgiks oli ühiselt mõtestada e-hääletamise eripära võrreldes traditsioonilise hääletamisega ja tagada uue lahenduse tõrgeteta kasutuselevõtt. Viimastel, Euroopa Parlamendi valimistel 2019. aastal kasutas interneti teel hääletamise võimalust 46,7% valijatest, sama aasta Riigikogu valimistel andis e-hääle enam kui 247 000 valijat.

E-hääletamise hea tava leiab veebilehelt:  https://www.valimised.ee/et/e-haaletamine/e-haaletamisest-lahemalt/elektroonilise-haaletamise-hea-tava

Infot e-hääletamise ja selle turvasüsteemide kohta leiab veebilehelt: https://www.valimised.ee/et/e-h%C3%A4%C3%A4letamine

Kuula Digital Government Podcasti, kus e-hääletamise hea tava mõjust erakondade käitumisele ja e-hääletamisest räägivad Liia Hänni, Priit Vinkel ja Hannes Astok!

 

Lisainfo:

Liia Hänni
E-riigi Akadeemia vanemekspert
+372 512 7316

 

Kristi Sobak
riigi valimisteenistuse kommunikatsioonijuht
+372 5190 6975