Eesti korraldab ülemaailmset küberdiplomaatide Suvekooli
„Küberjulgeoleku üha keerukamate väljakutsete tõttu on kübervaldkonna diplomaatidel täna oluline roll avatud ja turvalise küberruumi tagamisel,” sõnas Eesti välisminister Margus Tsahkna. Juba viienda korda toimuv Tallinna Küberdiplomaatia Suvekool toob kokku üle 40 erineva riigi eksperdi, arutlemaks küberjulgeoleku ja rahvusvahelise koostöö keeruliste väljakutsete üle.
11.–15. novembril toimuv Tallinna Küberdiplomaatia Suvekool pakub diplomaatidele ja poliitikakujundajatele head võimalust süveneda teemadesse nagu kübernormid, rahvusvaheline õigus küberruumis ja uute tehnoloogiate, näiteks tehisintellekti mõjud ja palju muud. Eesti Välisministeeriumi, E-riigi Akadeemia (eGA) ja Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) korraldatud ning Euroopa Komisjoni toetatud üritus kinnitab Eesti head mainet digivalitsemise ja küberjulgeoleku valdkonnas.
„Küberjulgeoleku valdkond muutub aina intensiivsemaks uute tehnoloogiate kiire arengu, samuti riiklikult toetatud ja iseseisvate küberkurjategijate tegevuse tõttu, kes kasutavad haavatavusi ära kiiremini kui kunagi varem,“ jätkas Tsahkna. „Üheks näiteks on Venemaa ebaseaduslik ja provotseerimata sissetung Ukrainasse, mis on selgelt näidanud, et küberrünnakud on saanud kaasaegse relvakonflikti lahutamatuks osaks.“
Andmaks osalejatele praktilisi oskusi, toimub ürituse raames ka Eesti juhtivate küberekspertide poolt läbiviidud küberõppus, mis annab osalejatele võimaluse harjutada ja lahendada reaalseid rahvusvahelisi küberintsidente. Lisaks külastavad osalejad peamisi küberjulgeolekuasutusi, sealhulgas NATO küberkaitsekoostöö keskust.
„Eesti kogemus on näidanud, et turvaline digitaalne areng eeldab nii praktilisi lahendusi kui ka ülemaailmset koostööd,“ ütles E-riigi Akadeemia juhatuse esimees Hannes Astok. „Jagame Suvekoolis nii Eesti kui ka rahvusvaheliste ekspertide teadmisi, et anda küberdiplomaatidele vajalikud tööriistad turvalisema digimaailma kujundamiseks.”
ESTDEVi digiarendu valdkonna juht Andres Ääremaa lisas, et digiteemade kiire areng üle maailma ja sellega seotud küberturvalisuse riskid puudutavad täna meid kõiki. “Riigid peavad koos leidma viise, kuidas sellises maailmas turvalisust tagada. Tallinna Küberdiplomaatia Suvekoolis on diplomaatidel võimalus ühiselt õppida, jagada kogemusi ning arutada, kuidas küberohte ennetada ja vastutustundlikult käituda. Sedalaadi koostöö ja üksteiselt õppimine on praegu olulisem kui kunagi varem.”
Tallinna Küberdiplomaatia Suvekool toob Tallinnasse kokku enam kui 40 riigi küberdiplomaadid Euroopast, Aasiast, Aafrikast, Austraaliast ja Ameerikast, et koos edasi arendada turvalisemat digitaalset maailma.
Rohkem pilte leiad Flickrist.