fbpx

Jutta Urpilainen: Kutsun Eestit kujundama Euroopa Liidu digivaldkonna tegevusi

19.05.2021

Euroopa Liidu rahvusvahelise partnerluse volinik Jutta Urpilainen tõi täna, 19. mail e-valitsemise konverentsil esinedes välja kolm fookusvaldkonda, millele Euroopa Liit (EL) järgmisel kümnendil keskendub, ja kutsus Eesti valitsust üles koostööle, et kujundada EL-i digivaldkonna tegevusi.

Oma kõnes rõhutas Urpilainen vajadust keskenduda digitaalsete oskuste parendamisele ja digitaliseerimisele hariduses, inimkesksele digitaliseerimisele ja digitaalse identiteedi kasutuselevõtule.

“See on esimene kord, kui digitaliseerimisest on saanud prioriteet,” ütles volinik Urpilainen, viidates juunis käivitatavale „Digitaalse Euroopa“ programmile, mis on ELi esimene Euroopa digitaalsete projektide rahastusvahend. „Digitaliseerimine peab olema Euroopa jätkusuutliku taastumise keskmes. Koostöö ja investeeringute abil aitame ületada digitaalset lõhet ja kasvatada digitaalmajandust. See nõuab meilt inimkeskset lähenemist digivaldkonna arendamisel, rõhuasetusega digitaalsetel oskustel, digiriigil ja digitaalsel identiteedil,“  ütles volinik.

Ta kutsus Eesti valitsust koostööle, et kujundada EL-i digivaldkonna tegevusi. „Imetlen Eestit, kes selles valdkonnas silma paistab ja kellega teeme tihedat koostööd Digital4Development Hub’is. Teie aktiivne osalemine on hindamatu väärtusega. Loodame, et aitate meil kujundada muutusteks vajalikke digitegevusi,“ ütles volinik Urpilainen.

E-valitsemise konverentsi avakõnes märkis President Kersti Kaljulaid, et digitaalseid lahendusi ja süsteeme tuleks senisest enam globaalselt jagada ja kasutada. „Oleme näinud häireid, piirkondadeks jaotumist. Nüüd on käes ülemaailmsete teenuste loomise aeg. Riigid peavad looma oma digitaalsed süsteemid ja pilveteenused viisil, mis toetavad sellist koostööd. Peaksime olema palju globaalsemad, hoolitsedes samas selle eest, et nii avalikes kui ka erasektori digitaalsüsteemides oleks vähem anonüümsust ja palju rohkem usaldust,” ütles Kaljulaid. “Me ei saa lubada juurdepääsu oma andmetele ilma selgete identifitseerimissüsteemideta,” lisas ta.

Oma kõnes jagas President Kersti Kaljulaid visiooni, millisele tulemusele selline koostöö võib viia. “Loodan, et viie aasta pärast registreeritakse iga maailmas sündinud laps lihtsalt ema või isa telefoni abil ja valitsused ei kaota sidet oma inimestega ainult seetõttu, et nad ei tea, kes nad on ja kus nad on. See on minu unistus ja pandeemia on selle unistuse ülemaailmselt mõistetavamaks teinud, ” ütles Eesti President.

Kolmepäevasel e-valitsemise konverentsil esineb 50 rahvusvahelist digiriigi arendamise eestvedajat ja eksperti. Kõrgetasemeliste esinejate eesotsas on Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid ja Euroopa Liidu rahvusvahelise partnerluse volinik Jutta Urpilainen. Konverentsil esinevad teiste seas ka Jaapani digitaalse transformatsiooni minister Takuya Hirai, Ukraina asepeaminister ja digiminister Mihhailo Fedorov, endine Eesti president Toomas Hendrik Ilves, visionäär ja investor Trond Arne Undheim, ÜRO ühenduse „Parem kui sularaha“ tegevdirektor Ruth Goodwin-Groen, Londoni ülikooli kolledži professor Sir Geoff Mulgan ja Euroopa Komisjoni presidendi digipoliitika nõunik Anthony Whelan.

Selle aasta e-valitsemise konverents „Digiaastakümme ühe aastaga“ käsitleb pandeemia ajendatud kiirendatud digipöörde tagajärgi. Konverents annab digiriigi eestvedajatele uue vaatenurga, kuidas süstematiseerida 2020. aastal saadud kogemusi ja edasi liikuda jätkusuutlikumate digiarengutega, et vähendada digilõhet.

Konverentsil tutvustatakse 13 riigi, sealhulgas Austraalia, Albaania, Barbadose, Eesti, Soome, Islandi, Jaapani, Keenia, Kõrgõzstani, Mongoolia, Sierra Leone, Uganda ja Ukraina digiriigi arenguid ja saadud õppetunde.

Konverentsile on registreerunud 1200 osalejat 140 riigist ja territooriumilt. Enim osalejaid on Ukrainast, Araabia Ühendemiraatidest, Indiast, Belgiast, Ameerika Ühendriikidest ja Keeniast.

E-valitsemise konverentsi korraldab E-riigi Akadeemia koostöös Eesti Välisministeeriumi, Bill ja Melinda Gatesi Fondi, Euroopa Komisjoni, Inteli ja ITLiga. Üritust toetavad Greenergy ja Tallinna linn.

Lisainfo e-valitsemise konverentsi veebilehelt.

Soovid teada rohkem? 

Tule e-valitsemise konverentsile!