fbpx

E-valitsemise konverents 2018: Inimesed on Internetis, valitsused mitte

28.05.2018

Tallinnas 29.-30.mail toimuv e-valitsemise konverents Tallinn e-Governance Conference toob Eestisse mitmeid rahvusvaheliselt väljapaistvaid digiarengute asjatundjaid ning tutvustab Eesti e-riigi viimaseid suundumusi ligi 80 riigi esindajale.

Kahepäevasel konverentsil astub üles enam kui 30 digiarengute asjatundjat ja suunajat. Konverentsi avab president Kersti Kaljulaid. Konverentsi peaesinejateks on professor Beth Simone Noveck, ettevõtja Andrew Keen, digiuuringute ekspert Guénaëlle Gault ja avaliku sektori digiekspert Niels Godfredsen.

Konverentsil on esindatud kõik maailmajaod, 6 riiki on esindatud ministritasandil: Afganistan, Antigua ja Barbuda, Bangladesh, Ghana, Santa Lucia ja Ukraina. EL liikmesriikidest on esindatud 18 riiki.

E-riigi Akadeemia arendusdirektor Hannes Astoki sõnul keskendub tänavune konverents internetikasutajate ootustele ja vajadustele riigiga suhtlemisel ja digitaalsel asjaajamisel.“Riigid ja omavalitsused seisavad silmitsi tõsiasjaga, et inimesed on internetis, kuid nemad mitte, või on seal kasutajate jaoks väga ebamugavalt. Konverentsi mõte on teadvustada valitsustele ja organisatsioonidele vajadust olla oma rahva jaoks olemas ka internetikeskkonnas ning pakkuda ideid, kuidas tuua kogukonnad, omavalitsused, IT ettevõtted ja idufirmad arendama inimestele vajalikke ja käepäraseid teenuseid,” ütles Hannes Astok. „E-riigi arendamine on ühislooming, mitte ametkondade ajaviide. Eesti võiks olla siin eeskujuks.“

Beth Simone Noveck, Barack Obama endine tehnoloogianõunike-Govenance Lab’ist räägib esimese päeva avaettekandes inimeste kaasamisest seadusloomesse ning jagab värskeimaid globaalseid suundumusi. Teise päeva avaettekande peab digirevolutsiooni tuntuim kommentaartor Andrew Keen, kes on käsitlenud muuhulgas Eesti digiarengut oma hiljuti ilmunud raamatus „How to fix the future?“. Kantar Public digivaldkonna juht Guénaëlle Gault teeb konverentsil värske internetikasutuse uuringu tulemuste esmaesitluse, kus tutvustab internetikasutajate ootusi, soove ja hirme, millega valitsused ja riigid peavad arvestama. Niels Godfredsen McKinsey’st toob näiteid, kuidas eraettevõtted saavad olla edukalt avalike e-teenuste arendajad.

Konverentsi aruteludes otsivad eksperdid muu hulgas vastust küsimustele, kas Euroopa Liidu uus andmekaitseseadus takistab või toetab digiarengut, kas riigid suudavad pakkuda kodanikele kasutaja-keskseid e-teenuseid ning millised on digiajastul demokraatia proovikivid. Ühtlasi saab tutvuda Eesti IT- ja digivaldkonna iduettevõtete ning idapartnerlusriikide e-riigi arendamise kogemuste ja uuemate arengutega.

E-riigi Akadeemia esitleb konverentsil uuendatud ja enam kui 100 riigi kübersuutlikkust kaardistavat riikide küberturvalisuse indeksit.

E-valitsemise konverents toimub tänavu neljandat korda. Konverentsi korraldab E-riigi Akadeemia koostöös välisministeeriumi, Rootsi valitsuse, Tallinna linna ja Euroopa Regionaalarengu Fondiga.

Lähem info esinejate ja kava kohta ning  otseülekanne aruteludest konverentsi ajal Tallinn e-Governance Conference veebilehelt http://tallinnconference.ee/