Soovitused Ukraina valitsusasutustele IT-süsteemide süsteemseks arendamiseks
eGA, Ukraina e-valitsemise agentuur ja riiklik avaliku teenistuse agentuur auditeerisid Ukraina valitsusasutuste IT-süsteeme ning koostasid selle põhjal 14 soovitust, kuidas IT-süsteeme ja taristut luua, uuendada ning arendada. Audit kestis kuni 2018. aasta oktoobrini ja selles osales 573 IT-süsteemi 66 valitsusorganisatsioonist ja 24 piirkondlikust administratsioonist.
„IT-süsteemide ülevaade on meile heaks aluseks riiklike andmebaaside liitumise ettevalmistamiseks andmevahetusplatvormiga „Trembita“, et pakkuda tõhusaid ja läbipaistvaid avalikke teenuseid ning kiirendada kodanikele mõeldud e-teenuste arendamist,” ütles Mari Pedak, EGOV4Ukraina projektijuht.
Trembita süsteem on valitsuse asutuste vahelise turvalise andmevahetuse IT-infrastruktuuri põhiosa. Trembita juurutamisega tegeleb EGOV4Ukraina projekt koostöös Ukraina e-valitsemise agentuuriga.
„Soovitused annavad süstemaatilise ja jätkusuutliku lähenemisviisi Ukraina valitsuse IT-süsteemide ja infrastruktuuri ehitamisele, uuendamisele ja arendamisele. Usume, et soovituste järgimine muudab e-valitsemise arendamise tõhusamaks ja aitab kiiremini parimate tulemusteni jõuda, ” ütles Ukraina e-valitsemise agentuuri digipöörde osakonna juhataja Dmytro Makovski.
Auditi tulemustele tuginevad soovitused olid järgmised:
1) ajakohastada infosüsteemide arendamise ja haldamise nõudeid;
2) teavitada reeglitest, protseduuridest, juhistest infosüsteemidega töötamiseks;
3) pakkuda kõiki e-teenuseid ühes portaalis;
4) tagada andmete turvalisus ja konfidentsiaalsus vastavalt Euroopa Liidu suunistele;
5) kõigile ametiasutustele koostada oma küberjulgeoleku ja võrgu kaitse kava;
6) riigiasutused jätkaku avaandmete esitamist;
7) kehtestada ametlike veebiportaalide ja riigiasutuste veebilehtedele ühtsed kujundus- ja teabe esitamise nõuded;
8) ühendada kõikide riigiasutuste töötajad elektroonilisse dokumendihaldussüsteemi, mis vastaks kindlatele nõuetele;
9) iga riigiasutuse infosüsteemid ja andmebaasid peavad „Trembita“ andmevahetussüsteemiga liitumiseks vastama loetletud nõuetele;
10) rakendada juriidilisi ja tehnilisi meetmeid elektroonilise identifitseerimise kasutuselevõtmiseks;
11) ajakohastada võrgu infrastruktuur;
12) tööjaamad, serverid ja võrguseadmed ei tohiks olla vanemad kui 5 aastat ja neid tuleks iga kahe aasta tagant ajakohastada, et need vastaksid praegustele vajadustele;
13) uuendada ja litsentseerida operatsioonisüsteemide ja tarkvara;
14) rahastada infoinfrastruktuuri kaasajastamise programmi riiklike ja kohalike eelarvete kaudu.
Üksikasjalikumad soovitused on kättesaadavad aadressil http://audit.gov.ua. Tulevikus muutub uuring iga-aastaseks ning see hõlmab kõiki valitsuse infosüsteemide omanikke ja juhte.
IT-süsteemide auditi koostamise aluseks olid Ukraina ministrite kabineti 11. aprilli 2018 aktid nr 238-p ja 239-p. Edaspidi hakkab Ukraina e-valitsemise agentuur korra aastas IT-süsteeme auditeerima, hõlmates kõiki riigi infosüsteemide omanikke ja haldajaid.
IT-süsteemide audi ja soovituste koostamist toetasid Euroopa Liit ja tema liikmesriigid Eesti, Poola, Rootsi, Saksamaa ja Taani Ukraina detsentraliseerimise programmi U-LEAD projekti EGOV4Ukraine raames.