fbpx

Veebipõhine küberhügieeni õpe Moldova riigiametnikele

13.05.2020

CybExer Technologies ja E-riigi Akadeemia toetasid Moldova e-valitsuse keskust küberhügieeni veebiõppega, et tõsta Moldova ametnike küberteadlikkust.

Veebikursusena toimuv õpe võimaldab Moldova riigiametnikel õppida ja testida oma küberteadlikkust, et saada paremini hakkama digimaailma ohtudega. Kursused viidi läbi E-riigi Akadeemia projekti “Usaldusväärne ja turvaline digitaalne ühiskond Moldovas” raames.

Merle Maigre CyberExerist tõi välja, et küberturvalisus on saanud COVID-19 ajal ülioluliseks, sest aktiivsesse kasutusse on tulnud paljud erinevad digitaalsed platvormid.

CybExer on otsustanud panustada inimeste küberhügieeni parendamisesse oma tasuta veebikursusega. Kursused on saadaval 14 keeles, sealhulgas eesti, hispaania, hollandi, inglise, leedu, läti, prantsuse, rootsi,  rumeenia, soome, saksa, tšehhi, vene ja ukraina keeles,” ütles Maigre.

E-riigi Akadeemia arendusdirektori Hannes Astoki sõnul on Moldovas läbiviidavad veebikursused suurepärane näide edukast avaliku ja erasektori koostööst küberturvalisuse valdkonnas.

„Organisatsioonide ja ka riikide vaheline koostöö on ülioluline, et muuta riiklik küberruum usaldusväärsemaks. Küberekspertide välja töötatud küberhügieeni veebikursus on suurepärane võimalus organisatsioonidele ja valitsustele kasutada juba valmis tööriista ja mitte raisata oma mega “ratta leiutamisele,” ütles Hannes Astok.

Moldova e-valitsuse keskuse kvaliteedi- ja infoturbe talituse juhataja Veaceslav Pușcașu kinnitas, et Eesti ja Moldoval on olnud väga hea küberturvalisuse alane koostöö.

Oleme importinud küberturvalisuse parimad tavad Eestist Moldovasse. Loodame siiralt, et koostöö jätkub,” ütles Veaceslav Pușcașu.

Küberhügieeni veebikursuse eesmärk on hinnata ja vähendada ohtu, mis tuleneb kasutaja käitumisest küberruumis. Teadmatus või lihtne hoolimatus arvutite kasutamisel võib põhjustada palju probleeme mitte ainult üksikule kasutajale, vaid ka nende kolleegidele, organisatsioonile  või kogu riigile.

Moldova küberhügieeni veebiõpe on osa abiprojektist “Usaldusväärne ja turvaline digitaalne ühiskond Moldovale”, mida viib ellu E-riigi Akadeemia Eesti Välisministeeriumi toel. Projekti üldeesmärk on arendada Moldovas turvalist digitaalset ühiskonda, mis loob usaldusväärse keskkonna äritegevuseks ja tagab inimestele majandusliku edu. Projekt toetab Moldova ametkondade suutlikkuse kasvatamist küberturvalisuse valdkonnas.

Vaadake lähemalt küberhügieeni kursuste kohta https://mycyberhygiene.com