
CODE Europe: Koosloomeline poliitikakujundamine
CODE Europe on riikidevaheline koosloomeplatvormide testprojekt. Projekti mõte on kaardistada, mida arvavad tallinlased kodulinna õhu puhtusest, leida koosloomes lahendusi õhukvaliteedi tagamiseks ning teha sellest tulevaid seadusettepanekuid linnavalitsusele ja Euroopa poliitikakujundajate jaoks.
Õhukvaliteedi teemaline koosloome koosnes neljast etapist:
- Probleemide kaardistamine – osalejad kaardistasid õhukvaliteediga seotud probleeme, millega nad oma igapäevaelus kokku puutuvad.
- Probleemide lahendamine – osalejad pakkusid lahendusi 1. etapis kaardistatud probleemidele
- Ideede valik – osalejad hindasid 2. etapis kõikides linnades pakutud lahendusi, et sõeluda Euroopa poliitikakujundajate jaoks välja kõige populaarsemad ideed ja prioriteedid.
- Poliitika kujundamine – eelmiste etappide põhjal koostasid osalejad koos valdkonna ekspertidega ja Euroopa Keskkonnabüroo juhtimisel seadusettepanekud õhukvaliteedi olukorra parendamiseks.
Kestus: 1. jaanuarist 2022 kuni 15. jaanuarini 2023
Osalenud linnad: Ateena (Kreeka), Riia (Läti), Tallinn (Eesti), Lissabon (Portugal), Burgas (Bulgaaria) ja Budapest (Ungari). Lisaks löid projektis kaasa ka Amsterdam (Madalmaad), Berliin (Saksamaa), Brüssel (Belgia) ja Podgorica (Montenegro).
Tutvu tallinnlaste lahendusettepanekutega õhusaaste vähendamiseks. Ettepanekuid kogusime projekti teises etapis kuni 15. juulini.
TALLINLASTE ETTEPANEKUD ÕHUSAASTE VÄHENDAMISEKS
CODE Europe projekti toetavad Island, Liechtenstein ja Norra EEA and Norway Grants piirkondliku koostöö toetusfondi kaudu. Projekti eesmärk on välja töötada ja reaalses elus katsetada uuenduslikku mudelit kodanike kaasamiseks avaliku poliitika kujundamisse, mis põhineb täiustatud e-osaluse ja digitaalse demokraatia tööriistadel.
- Õhukvaliteedi teemade seire veebikeskkondades
Projekt loob õhuseire teemaliste arutelude seiramiseks veebikanalites sotsiaalse kuulamise digitaalse tööriistaja tulemuste kuvamiseks digitaalse töölaua.
- E-osaluse hindamise raamistik ja sotsiaalse kuulamise eetilised juhised
Töötasime välja universaalse metoodika e-osaluse kogemuste hindamiseks ja juhised eetilise sotsiaalse kuulamise rakendamiseks. Sotsiaalset kuulamist kasutame veebiallikatest pärit hinnangute, ootuste ja ettepanekute kogumiseks ja analüüsimiseks.
- Poliitikasoovitused
Kodanike õhukvaliteedi parendamise ettepanekute põhjal koostame poliitikasoovitused, mille esitame asjaomastele kohalikele, riiklikele ja Euroopa Liidu otsustajatele. Projekti tulemusena tekivad poliitikasoovitused õhukvaliteedi parendamiseks Euroopas ning koosloome kasutamiseks demokraatlikes otsustusprotsessides.
- Üritused ja teadlikkuse tõstmine
Projekt korraldab mitmesuguseid riiklikke, piirkondlikke ja üleeuroopalisi üritusi, mille eesmärk on tõsta üldsuse teadlikkust koosloomest ja selle tulemusel valminud poliitikasoovitustest.
Projekti viib ellu konsortsium, mida juhib CSS – Ungari Sotsiaalteaduste Keskus. Projekti e-osaluse hindamise raamistiku ja sotsiaalse kuulamise eetilised juhised töötas välja E-riigi Akadeemia (eGA).
Loe CODE Europe projektist lähemalt!