fbpx

Moldova küberkerksuse parandamine

Moldova
Küberturvalisus
Riigid
Moldova
Valdkonnad
Küberturvalisus
Kestus
05/2022 - 05/2024
Eelarve
€ 2,7 mln
Projektijuht
Rahastajad
Euroopa Liit

E-riigi Akadeemia algatas 2022. aasta mais ELi toetatud Moldova küberturvalisuse kiirabiprojekti, mille eesmärk oli suurendada avaliku sektori organisatsioonide ja peamiste elutähtsa taristu kübervastupidavusvõimet. Projekti raames toetasid eGA eksperdid riiklikke pädevaid asutusi tegevuse vastavusse viimisel ELi võrgu- ja infoturbe direktiiviga.

2023. aastal võttis Moldova eGA ekspertide kaasabil vastu Euroopa Liidu standarditele vastava küberturvalisust reguleeriva õigusakti. Seaduse alusel loodi küberturvalisuse amet, mis muudab internetiteenused turvalisemaks ja kättesaadavamaks kõigile Moldova kodanikele.  Ametil on keskne roll riigi küberturvalisuse poliitika rakendamisel ning elutähtsate teenusepakkujate võrkude ja infosüsteemide kõrge turvalisuse tagamisel. eGA on ühtlasi aidanud kaasa riiklikele ametiasutustele küberjulgeoleku jaoks vajaliku varustuse hankimisele.

Lisaks viidi projekti käigus läbi üle 115 ürituse, millest võttis osa enam kui 3000 osalejat, kellest pooled olid naised. Korraldatud ürituste hulka kuulusid näiteks 2023. aasta novembris toimunud piirkondlik küberturvalisuse sümpoosion, küberturvalisuse laager noortele ja naiste küberturvalisuse alase rolli suurendamisele suunatud naiste küberfoorum.

Projekti raames käivitati muu hulgas ulatuslik küberturvalisuse alase teadlikkuse tõstmise kampaania, mille käigus loodi digiteadmisi jagav veebileht Siguranța Digitală.

Kübervastupidavusvõime suurendamiseks ning küberturvalisuse intsidentide ja riskijuhtimise toetamiseks eGA eksperdid:

  • määrasid kindlaks küberturvalisuse juhtimismudeli kohustused ja küberturvalisuse miinimumtasemed;
  • täiustasid küberintsidentide haldamise ja seiremehhanisme;
  • toetasid küberoperatsioonide keskuse ja teabejagamisplatvormi arendamist;
  • aitasid arendada valitsusasutuste ja elutähtsate teenuste pakkujate küberekspertide tehnilisi oskuseid;
  • aitasid luua sidekanaleid ja soodustada koostööd avaliku ja erasektori asutuste vahel, et tagada elutähtsate teenuste ja infrastruktuuride toimimine ja taastamine.

Vaata ERRi uudist “Moldova võtab enda digimaalima arendamisel eeskuju Eestist”