Ukraina lansseeris uResidency: välismaalased saavad Ukraina e-residentideks
E-riigi Akadeemia (eGA) on Euroopa Liidu toetatud projektide EU4DigitalUA ja DT4UA toel panustanud Ukraina e-residentsuse programmi (uResidency) väljatöötamisse ja käivitamisse. Programm aitab Ukrainal meelitada ligi välisinvesteeringuid ja tuua riik lähemale Euroopa Liidu digitaalsele turule. Kõik uResidency teenused on kättesaadavad kaugteel.
“Tänu tehnoloogiale saame luua teenuseid, mis meelitavad Ukrainasse vahendeid ja kasvatavad innovaatilise riigi mainet. Üks neist teenustest on uResidency. See on revolutsiooniline projekt, mis pakub välismaalastele suurepärast võimalust Ukrainas äri ajada ning toetab ka Ukraina majandust. Sarnaseid projekte on maailmas vaid mõned. Ja juba praegu pakume e-residentsust kõige soodsamate tingimustega äritegevuseks. Lisaks saab uResidency allikaks meie majanduse toetamiseks nii sõja ajal kui ka pärast meie võitu,” ütles Mykhailo Fedorov, asepeaminister innovatsioonide, hariduse, teaduse ja tehnoloogiate arendamise alal ning Ukraina digiminister.
uResidency programm on osa laiemast EL-i algatusest toetada Ukraina Euroopa integratsiooni ja digitaalset ümberkujundamist. Toetades selliseid algatusi nagu uResidency, aitab EL Ukrainal viia oma majandus- ja regulatiivraamistikke kooskõlla Euroopa standarditega, mis on oluline samm EL-i liikmelisuse suunas.
“Euroopa Liit on uhke, et saab toetada uResidency programmi – see on veel üks suurepärane näide Ukraina digitaalsest tipptasemest. Ukraina jätkab digitaalvaldkonnas piiride nihutamist, hoolimata Venemaa agressioonisõja põhjustatud rasketest oludest. Meil on au toetada digitaalse ümberkujundamise ministeeriumi nende püüdlustes tugevdada Ukraina majandust meie EU4DigitalUA ja DT4UA projektide kaudu,” sõnas Katarína Mathernová, Euroopa Liidu suursaadik Ukrainas.
Programmi loomine algas enne Venemaa täiemahulist sõda Ukrainas ning selle viisid EU4DigitalUA ja DT4UA projektide raames lõpule E-riigi Akadeemia ja Ukraina digiministeerium.
“E-riigi Akadeemia meeskond on alates 2012. aastast toetanud Ukraina digiarengut. Koostöös Ukraina digiministeeriumiga oleme loonud turvalise digitaalse ökosüsteemi ja arendanud üle 50 kõige enam kasutatud digiteenuse. Samuti oli meie meeskond suureks toeks Ukraina uResidency programmi väljatöötamisel, jagades Eesti e-residentsuse parimaid praktikaid. Meie koostöö saavutused on suurepärane näide Ukraina, Euroopa Liidu ja Eesti ühtsest digitaalsest jõust,” ütles Hannes Astok, E-riigi Akadeemia tegevjuht.
uResidency programm aitab välismaalastest ettevõtjatel, eriti Aasia ja Euroopa väikeettevõtjatel, registreerida ja juhtida oma äri soodsamatel tingimustel ning kasutada mugavaid digiteenuseid. uResidency on suunatud IT-spetsialistidele ja digitaalse loomemajandusega tegelejatele. Samal ajal meelitab Ukraina uResidency programmiga täiendavaid investeeringuid, täidab riigieelarvet ja stimuleerib pangandussektorit, kes saavad pakkuda oma digitooteid ka välisturgudele.
“uResidency aitab tehnoloogiaettevõtjatel üle kogu maailma kiiresti ja mugavalt Ukrainas äritegevust alustada. Nad ei pea Ukrainasse tulema, kuna kõik toimub veebis – alates programmile kandideerimisest kuni pangaülekanneteni. Tänu uResidency-le saavad tuhanded välismaalased juhtida oma äri nutitelefoni vahendusel,” ütles Oleksandr Bornyakov, Ukraina digiaseminister.
Programm pakub välisettevõtjatele atraktiivseid äritingimusi – 5% kasumimaks, võimalus registreerida end kaugteel füüsilisest isikust ettevõtjaks ning äritegevust juhtida kõikjalt maailmast mobiilirakenduse ja veebivärava kaudu. Veel üheks eeliseks on raamatupidamise ja majandusaruannete puudumine, sest pank teeb seda nende eest maksuesindajana. Programmiga liitumiseks ei pea välismaalased Ukrainasse reisima, vaid läbivad ühekordse offline-verifitseerimise Ukraina konsulaadis oma elukohariigis. Hetkel saavad Ukraina e-residentideks India, Pakistani, Tai ja Sloveenia kodanikud. Digiministeerium laiendab riikide nimekirja järk-järgult.
Taustinfo: uResidency programm loodi ja juurutati Euroopa Liidu toetusel, EU4DigitalUA ja DT4UA projektide raames, mida viib ellu E-riigi Akadeemia.