fbpx

Eesti, Rootsi ja EL aitavad Ukrainal kasutusele võtta turvalise andmevahetuslahenduse

20.07.2017

E-riigi Akadeemia viis Ukraina haldusreformi toetusprogrammi U-LEAD projektis EGOV4UKRAINE läbi hanke, mille tulemusena rajab Eesti-Ukraina ettevõtete konsortsium koosseisus Cybernetica AS ja Soft Xpansion Ukraine Ukrainale ametkondade vahelise turvalise andmevahetuslahenduse

Andmevahetuslahendus annab riigiasutustele ja teenuskeskustele ligipääsu riiklikes registrites olevale informatsioonile ning seeläbi võimaluse osutada kiirelt ja kvaliteetselt avalikke teenuseid. Andmevahetuslahendus juurutatakse Euroopa Liidu ning Rootsi ja Eesti arengukoostöö programmide toel 2017. aasta lõpuks.

Ukraina e-valitsemise agentuuri juht Oleksander Ryzhenko sõnul on ametkondade vaheline andmevahetuslahendus põhitaristu e-teenuste pakkumiseks. “E-teenused kujundavad Ukraina majanduselu, tõstavad konkurentsivõimelisust ning pakuvad kodanikele vabadust kasutada avalikke teenuseid 24/7 just seal, kus on nende jaoks mugavaim,” ütles Ryzhenko. “Liikuma peavad andmed, mitte inimesed”.

E-riigi Akadeemia EGOV4UKRAINE projekti meeskonnajuht Mari Pedak ütles, et ametkondade vahelise andmevahetuslahenduse baasil hakkavad kodanikele teenuseid pakkuma enam kui 500 Ukraina avalikku teenuskeskust. Andmevahetuslahendust hakkavad kasutama ka ametkonnad e-teenuste loomisel kodanikele. “E-teenuste arendamisega aitame Ukraina valitsusel vähendada bürokraatiat ja korruptsiooniohtu, kuna andmete töötlemine muutub läbipaistvamaks ja kiiremaks,” ütles Mari Pedak.

Ukrainas juurutatav andmevahetuslahendus UXP (Unified eXchange Platform) on edasiarendus Eestis 2001. aastast kasutusel olevast X-teest, mis on seni toiminud katkestusteta. Sama lahendus on kasutusel Soomes, Namiibias ja Haitil.

Ukraina ametkondade vahelise andmevahetuslahenduse juurutaja Cybernetica ASi projektijuht Riho Kure sõnul on Ukraina suurim riik, kes seni on lahenduse juurutanud. “Cybernetica jaoks on Ukraina projekt tähelepanuväärne arendus. UXP on väga kõrge potentsiaaliga toode ning suured projektid võimendavad seda veelgi. Ukraina projekti jaoks töötame välja eraldi Ukraina riigile spetsiifilise krüptolahenduse, mis annab meile kindlasti väärtusliku kogemuse,” rääkis Kurg.

Ukraina valitsusülese turvalise andmevahetuslahenduse hanke viis E-riigi Akadeemia läbi 2017. aasta kevadel Ukraina haldusreformi toetusprogrammi U-LEAD projekti EGOV4UKRAINE raames. EGOV4UKRAINE projekti juhib E-riigi Akadeemia.

E-riigi Akadeemia on Eesti nõustamis- ja mõttekeskus, mis tegeleb e-valitsemise, e-demokraatia, küberturvalisuse ja avatud infoühiskonna alase teadmuse loomise ja parimate praktikate levitamisega. Alates 2002. aastast on E-riigi Akadeemia koolitanud 3500 ametnikku enam kui 60 riigist ning osalenud enam kui 60 rahvusvahelises projektis riigi, omavalitsuse ja organisatsiooni arendamisel.

 

Täiendav info

Mari Pedak 

EGOV4UKRAINE projekti meeskonnajuht