Ukraina digitaalselt haavatavate rühmade uuring ja soovitused
Projekti „ DRIVE: Digilõhe uuring ja mõju haavatavatele e-kodanikele” raames koostasid eGA eksperdid ja vabaühendus 2030: Tech for Public Good (Ukraina) aruande Ukraina kodanike digitaalse haavatavuse kohta, et aidata ametiasutustel ja kodanikuühiskonna organisatsioonidel ennetada digitaalse lõhe teket või tegeleda selle vähendamisega.
Aruanne on suunatud organisatsioonidele ja ettevõtetele, kes tegelevad digioskuste arendamisega ja toetamisega, noorte või/ja eakate kaasamisega, avalike teenuste arendamisega ja poliitiliste otsuste tegemisega, digilahenduste pakkumisega, või nutikate ideede ja projektide toetamisega.
Digitaalselt haavatavad rühmad on need, kelle digitaalset kaasatust poliitiliste otsuste tegemisel ja e-teenustekasutamisel takistab nende vähene teadlikkus digiprobleemidest, takistatud juurdepääs tehnoloogilistele võimalustele ja/või digitaalne kirjaoskus. Sõltumata põhjustest (nt demograafiline, sotsiaalmajanduslik ja/või tervislik seisund, elamistingimused või sotsiaalne positsioon jne) takistavad need tõkked inimestel digipöördestkasu saamast ning avaldavad negatiivset mõju nende õigustele, huvidele ja toimetulekule.
Aruanne koosneb digitaalselt haavatavate rühmade ülevaatest ning kvalitatiivsetest intervjuudest, mis selgitavad, kuidas erinevad tegurid mõjutavad inimeste haavatavust, pidades silmas tehnoloogia suurenenud kasutust õpingutes ja teenuste osutamisel. Viimases osas anname soovitusi digilõhe ennetamiseks ja vähendamiseks.
Aruanne valmis meeskonnatööna. Kristina Männi ja Kristina Reinsalu (eGA) tehtud intervjuude põhjal kirjutas aruande kokku Federico Plantera. Uurimismetoodikat koordineeris Kristina Reinsalu ning protsessi ja aruande koostamisse panustas Katrin Nyman-Metcalf eGA-st. Yaroslav Kotlyarevskyy ja Ruslana Rudnitska ühendusest 2030: Tech for Public Good andsid oma panuse projekti igas etapis. Keelekorrektuuri tegi Radu Serrano ja kujunduse Serhii Buravtšenko.
Aruande autorid on väga tänulikud aja, tohutute teadmiste ja vaeva eest, mille Ukraina intervjueeritavad panustasid vaatamata sõjaolukorrale.
Samalaadne aruanne valmis ka Gruusia digitaalselt haavatavate rühmade kohta.
Projekti “DRIVE: Digilõhe uuring ja mõju haavatele e-kodanikele” eesmärk on Gruusia ja Ukraina digitaalselt haavatavate rühmade elukvaliteedi paranemine kaasamise, teenuste pakkumise ja läbimõeldud poliitikakujundamise kaudu. Projekti toetab Luminate.