fbpx

Aasta partner 2024 on Moldova majandusarengu ja digitaliseerimise ministeerium

24.05.2024

E-riigi Akadeemia auhind “Aasta partner 2024” anti tänavu üle Moldova majandusarengu ja digitaliseerimise ministeeriumile suurepärase koostöö eest riigi kübervastupidavuse suurendamisel, mis keskendus kriitilise infrastruktuuri kaitsele ja küberoskuste parendamisele.

 

Foto: Raigo Pajula

 

E-riigi Akadeemia tegevdirektor Hannes Astok andis e-Governance Conference’il auhinna üle Moldova infotehnoloogia ja küberturvalisuse talituse juhile Alexandru Coretchile. „Alexandru panus Moldova küberturvalisemaks muutmisel on hindamatu. Loodame hea koostöö jätkule nii küberturvalisuse talituse kui ka vastloodud riikliku küberturvalisuse agentuuriga,” ütles Astok.

„Koos oleme tugevamad!“ ütles Moldova infotehnoloogia- ja küberturvateenistuse juht Alexandru Coretchi auhinda vastuvõttes.

„Küberrünnakute sagenemise tõttu mõistab Moldova valitsus selgelt, et küberturvalisus on toimiva riigi ja avalikkuse usalduse säilimiseks ülioluline. Moldova digiministeerium on astunud samme, et kaitsta riigi julgeolekuhuve ja kodanike põhiõigusi,“ ütles Hannes Astok.

Moldova majandusarengu ja digitaliseerimise ministeerium on koos E-riigi Akadeemiaga korraldanud Euroopa Liidu toel arvukaid küberkoolitusi ja -õppusi ametnikele ja tippjuhtidele. Samuti loob 2023. aastal vastu võetud küberjulgeoleku seadus kindla aluse turvalisemale tulevikule, sest oli aluseks riikliku küberjulgeolekuagentuuri loomisele.

 

Foto: Raigo Pajula

 

Hannes Astoki sõnul on need tulemused saanud võimalikuks tänu tihedale koostööle Moldova majandusarengu ja digitaliseerimise ministeeriumi, Euroopa Komisjoni ja E-riigi Akadeemia ekspertide Elsa Neeme, Vitalie Varanita, Epp Maateni vahel.

E-riigi Akadeemia koostöö Moldova valitsusega sai alguse üle kümne aasta tagasi. Kokku on ellu viinud juba 15 projekti ja 16 on käimas. See partnerlus on oluliselt kaasa aidanud Moldova digitaalse juhtimise ja küberturvalisuse olukorra muutmisele.

Alates 2015. aastast on eGA autasustanud kõige entusiastlikumaid digivalitsemist arendavaid partnereid, et valitseda tõhusamalt, läbipaistvamalt ja jätkusuutlikumalt. Varasemalt on aasta partneriks nomineeritud Ukraina digitaalse transformatsiooni ministeerium (2023), Benini valitsus (2022), Kõrgõzstani elektroonilise koosvõime keskus (2019), Ukraina e-valitsemise riiklik agentuur (praegu digitaalse transformatsiooni ministeerium) ( 2018), Namiibia Vabariigi riigikantselei (2017), Fääri saarte valitsus ja Ivano-Frankiivski linnavolikogu (2016), Moldova e-valitsuse keskus, Effecta Solutions, avalike teenuste ja sotsiaalse innovatsiooni riigiamet Aserbaidžaani Vabariigi presidendi, Tartu linna ja EMT juhtimisel (2015).