fbpx

eGA ja NATO ühendasid jõud Moldova küberturvalisuse tugevdamiseks

16.04.2024

E-riigi Akadeemia (eGA) alustas koostööd NATOga, et viia Moldova küberturvalisuse tase kooskõlla Euro-Atlandi nõuete ja normidega ning tugevdada seeläbi Moldova küberkerksust ja valmisolekut küberohtudega toimetulekuks. Koostöö eesmärk on aidata kaasa piirkonna stabiilsuse ja julgeoleku tugevdamisele, eriti arvestades Venemaa agressiooni Ukrainas.  

E-riigi Akadeemia tegevjuht Hannes Astoki sõnul ilmestab partnerlus NATOga E-riigi Akadeemia senist panust Moldova digitaristu arendamisel. “Partnerlus NATOga näitab E-riigi Akadeemia küberekspertide asjatundlikkust ja usaldusväärsust ning märgib uue, paljulubava koostöö algust.“ 

NATO tugevdatud kaitse kontseptsiooni ja sellega kaasneva kaitsevõime suurendamise abipaketi raames viib E-riigi Akadeemia läbi Moldova küberturvalisuse hetkeolukorra ja abivajaduse hindamise. Hindamine on aluseks tulevasele koostööle Moldova valitsusega. Esmasel hindamisvisiidil Chișinăusse kohtuti projekti toetajate ja abisaajatega, et kaardistada Moldova avaliku sektori küberkaitsevõimekust ja selle kasvavaid vajadusi. 

eGA x NATO
NATO ja eGA koostöö

E-riigi Akadeemia küberturvalisuse kompetentsikeskuse juhi Merle Maigre sõnul on hindamisvisiit aluseks Moldova tervikliku küberturvalisuse arendamisel. „Tihedas koostöös NATOga kasutame kõiki oma teadmisi ja ressursse, et aidata Moldoval luua vastupidav küberkeskkond, mis aitab tagada riikliku ja piirkondliku stabiilsuse,“ lisas ta.  

Chișinău, Moldova
Chișinău, Moldova

Alates 2022. aastast on E-riigi Akadeemia panustanud Moldova avaliku sektori, kaitsevaldkonna ja kriitilise taristu küberturvalisuse suurendamisse, sealhulgas Euroopa rahutagamisrahastu toetatud projektide kaudu (näiteks „Moldova küberkerksuse parandamine“ ja „Abi Moldova relvajõududele – küberkaitse komponent“). 2023. aastal aitasid E-riigi Akadeemia eksperdid nende projekte raames kaasa Moldova küberturvalisuse seaduse väljatöötamisele ja riikliku kübeturvalisuse ameti loomisele.  

Küberkaitsevõimekuse suurendamise kõrval on peagi jõustumas ka mitmed muudatused seadusandluses, mis loovad pinnase riigiasutuste küberturvalisuse tugevdamiseks.  

NATO esimene Moldova Vabariigi kaitsevõime suurendamise pakett avalikustati 2015. aasta juunis. NATO Madridi tippkohtumisel 2022. aasta juunis leppisid NATO liikmesriigid kokku spetsiaalses toetusmeetmete paketis Moldova küberkerksuse tugevdamiseks ning julgeoleku ja kaitsevõimekuse arendamiseks. Seejärel kiitsid NATO kaitseministrid 2023. aasta veebruaris Brüsselis toimunud kohtumisel heaks tugevdatud kaitsevõime suurendamise paketi. NATO osutab Moldovale abi Moldova valitsuse konkreetsete abitaotluste põhjal, austades täielikult riigi põhiseaduslikku neutraalsusest.