fbpx

Uued korruptsiooniga võitlemise vahendid Armeeniale

 

 

2002.aastal alanud õppereiside läbiviimine Armeenia amenikele on nüüdseks muutunud ulatuslikuks koostööks Armeenia e-valitsemise edasiarendamisel.

Armeenia valitsus võttis E-riigi Akadeemia ja ELi toetusel kasutusele uued elektroonilised vahendid korruptsiooniga võitlemiseks, muutes rahvastikuregistri toimingud elektrooniliseks, luues politseile e-teenused sõidukite registreerimiseks ja juhilubade väljastamiseks ning elektroonilise kohturegistri ja sõidueksamite süsteemi.

Samuti koolitasime enam kui 50 rahvastikuregistri ametnikku uusi süsteeme kasutama. Nüüd oskavad nad kasutada kaasaegset veebipõhist keskkonda rahvastikuregistri toiminguteks, sealhulgas elusündmuste registreerimine alates isiku sünnist kuni surmani ning vahetada teavet passiregistriga. Elektrooniline süsteem tagab, et kodanikke käsitlevad andmed on täpsed, kontrollitavad ja võõraste silmade eest kindlalt kaitstud. Lisaks automatiseerisime kõikide dokumentide koostamise. Nüüd saavad neid väljastada kõik süsteemi kuuluvad asutused üle kogu riigi.

Armeenia kodanikud ei pea enam võtma rahvastikuregistrist dokumendi saamiseks ette pikka teed lähimasse riigiasutusse ning maksma dokumendi eest ametniku suva järgi. Menetlused ja toimingud, mis varem võtsid päevi, viiakse lõpule minutitega. Samuti laekub nüüd dokumentide ja sõidukite registreerimismärkide tasu riigile, mitte dokumendi või registreerimismärgi väljastanud ametnikule. Seega tänu IT-lahendustele läheb raha, mis varem moodustas osa ametnike tavapärasest „sissetulekust“, nüüd otse riigikassasse.

Enne IT-lahenduste juurutamist aitasid E-riigi Akadeemia konsultandid viia vajalikud muudatused sisse isikuandmete kaitse seadusesse ja teistesse seonduvatesse õigusaktidesse.