fbpx

E-riigi Akadeemia alustas üheksa riigi küberturvalisuse põhjalikku hindamist

11.12.2020

E-riigi Akadeemia küberturvalisuse eksperdid alustasid Armeenia, Aserbaidžaani, Botswana, Gruusia, Jamaica, Kõrgõzstani, Moldova, Põhja-Makedoonia ja Uganda riigi küberturvalisuse põhjalikku hindamist. Hindamise eesmärgiks on aidata küberturvalisuse eest vastutavatel ametkondadel parandada küberturvalisuse olukorda nendes kaheksas sihtriigis. Hindamine põhineb riigi küberturvalisuse indeksi (NCSI) metoodikal.

E-riigi Akadeemia küberturvalisuse eksperdid viivad küberturvalisuse küpsushindamise läbi Eesti arengukoostöö toetusprojekti „Arenguriikide küberturbevõimekuse edendamine digipöörde toetuseks” egiidi all, mis kestab kuni 2022. aasta septembrini. Esimesse hindamisvooru kuuluvad riigid valiti koostöös Eesti Välisministeeriumiga.

„COVID-19 pandeemia tõttu on vajadus arendada riigi küberturvalisust olulisem kui kunagi varem, sest kaugtööd ja -suhtlust on lisandunud kordades. Valitsused peavad kaitsma oma riigi küberruumi, et digiarengud saaksid jätkuda. Meie eesmärk on aidata valitsustel tuvastada oma küberturvalisuspoliitika tugevad küljed ja puudujäägid. Samuti toetame valitsusi kübervõimekust suurendavate tegevuste läbiviimisega,” ütles E-riigi Akadeemia küberturvalisuse programmi direktor Epp Maaten.

„Küberturvalisuse küpsushindamise aluseks on NCSI metoodika, mis annab riikidele võimaluse tuvastada oma tegevuses puudujäägid ja saada inspiratsiooni teistes riikides tehtust. Näiteks on Soome, Gruusia ja Belgia on kasutanud NCSI metoodikat oma riigi küberturvalisuse arendamiseks,” selgitas Epp Maaten.

 

Riikide olukord NCSI järgi aastal 2021

Riigi küberturvalisuse indeks kaardistab 160 riigi valmisolekut ennetada ja tulla toime küberintsidentide ja -ohtudega. Lisaks saab NCSI veebilehel tutvuda hindamise aluseks olevate allikatega. Seega on NCSI nii küberturvalisuse suurendamise tööriist valitsusorganisatsioonidele kui ka avalikult kättesaadavaid dokumente sisaldav andmebaas.

Riigi küberturvalisuse indeksi on loonud ja seda haldab E-riigi Akadeemia alates 2016. aastast ning seda toetab Eesti arengukoostöö ja humanitaarabi vahenditest Eesti Välisministeerium.

NCSIga saab tutvuda aadressil ncsi.ega.ee.