fbpx

Eesti ja Albaania presidendid vaatlesid Albaania, Montenegro ja Põhja-Makedoonia küberturvalisuse õppust

09.06.2023

6.-9. juunil toimunud “elava tule” küberõppuse eesmärk on parandada Lääne- Albaania, Montenegro ja Põhja-Makedoonia küberrünnakutele reageerimise võimekust ning riikide küberkerksust.  Õppuse korraldasid E-riigi Akadeemia (eGA) ja Cybexer Technologies EL-i rahastatud Lääne-Balkani kiirreageerimisprojekti raames.

Albaania president Bajram Begaj ja Eesti president Alar Karis jälgisid õppust president Karise ametliku töövisiidi raames Albaaniasse.

“Ühised jõupingutused on vajalikud Lääne-Balkani partnerite küberruumi vastupidavuse tugevdamiseks ja piirkonna riigiasutuste küberturvalisuse teadlikkuse tõstmiseks. Parimate teadmiste ja ekspertide kaasamisega toetab Euroopa Liit Albaaniat, Montenegrot ja Põhja-Makedooniat selle eesmärgi saavutamisel,” ütles EL-i suursaadik Albaanias, Christiane Hohmann.

Eesti president Alar Karis, Albaania president Bajram Begaj ja E-riigi Akadeemia juhatuse esimees Hannes Astok.

Õppus pakkus 30 osalejale praktilist kogemust, kuidas kaitsta IT-süsteeme intensiivsete küberrünnakute korral. Õppuse viidi läbi NATO poolt tunnustatud Eesti küberettevõte Cybexer Technologies’i Cyber Range’i keskkonnas.

“Meie igapäevaelu sõltub meie küberruumi säilenõtkusest. Küberrünnakutele reageerimise harjutamine on tõhus viis parandada riikide kriitilise infrastruktuuri ja teenuste küberturvalisust, pakkudes suurepärast võimalust harjutada ametkondadevahelist koostööd ja infojagamist,” ütles Eesti E-riigi Akadeemia projektijuht Merle Maigre.

“Sellised õppused pakuvad ainulaadset võimalust realistlikes tingimustes välja töötada stsenaariume küberrünnakute vastu võitlemiseks, korraldada meeskondadevahelist koostööd ning seeläbi parandada oskusi küberrünnakutele reageerida,” ütles Albaania Elektroonilise Sertifitseerimise ja Küberturvalisuse Riikliku Asutuse peadirektor Igli Tafa. “Albaania jaoks on ELi kiirreagreerimisprojekt väga oluline tulenevalt hiljutistest küberrünnetest Albaaniale,” lisas ta.

Küberõppuse korraldasid E-riigi Akadeemia (eGA) ja Cybexer Technologies.

Küberõppus toimus ELi rahastatava projekti „Küberturvalisuse kiirreageerimisprojekt Albaaniale, Montenegrole ja Põhja-Makedooniale” raames, mida viib ellu E-riigi Akadeemia. Projekti eelarve on 2,6 miljonit eurot ning see kestab kuni 2023. aasta lõpuni. Projekti eesmärk on parendada Albaania, Montenegro ja Põhja-Makedoonia küberturvalisusega tegelevate asutuste kübervõimekust, küberintsidentidega toimetulekut ning riskijuhtimist.

Lisainfo: https://ega.ee/et/project/kuberturvalisuse-kiirreageerimisprojekt-albaaniale-montenegrole-ja-pohja-makedooniale/

Lisaks juhib E-riigi Akadeemia ka ulatuslikku piirkondlikku projekti “EL-i toetus Lääne-Balkani küberturvalisuse võimekuse arendamiseks”, mis toetab kogu piirkonna peamisi riigiasutusi küberkerksuse suurendamisel ja kestab märtsist 2023 kuni veebruarini 2026.

VAATA KÜBERÕPPUSE FOTOSID

 

Meediakajastused:

ERR News https://rb.gy/vng6b

Albanian Daily News https://rb.gy/g8a88

Baltic Times https://rb.gy/2nkh9

EU https://rb.gy/ia78m