fbpx

Piirkondlik küberturvalisuse sümpoosion Moldovas

14.11.2023

14. novembril toimunud piirkondlikule küberturvalisuse sümpoosionile kogunesid Moldova ja 14 riigi  eksperdid, poliitikakujundajad, telekommunikatsiooni- ja IT-ettevõtted ja turvaspetsialistid. E-riigi Akadeemia (eGA) ja EL-i toetatava projekti “Moldova küberkerksuse parandamine” koostöös korraldatud üritusel keskenduti riikliku küberjulgeoleku ja kollektiivse küberkaitsevõime tugevdamisele Moldovas ja piirkonnas.

Avasõnades märkis e-riigi akadeemia tegevdirektor Hannes Astok, et sümpoosioni ajastus on õigeaegne.  “Õnnitleme Moldovat EL-i liitumisläbirääkimiste alustamise soovituse eest. Tänane sümpoosion on õigeaegne, sest EL-i siseturg, kuhu ka Moldova soovib pürgida, on digitaalne ja seda tuleb kaitsta. Meil on hea meel, et Moldova lähenemine küberjulgeolekule on rahvusvaheline, sest seal peituvad nii küberohud kui ka parimad tavad nendega toimetulekuks,“ ütles Hannes Astok.

Foto:Oleg Mindru

 

Moldova Vabariigi Välisministeeriumi ja Euroopa Integratsiooni Ministeeriumi riigisekretär Vladimir Cuc rõhutas vajadust keskenduda Moldova küberturvalisuse suurendamisele. “On kaks suuremat probleemi, mis mõjutavad seda, mida me Moldovas teeme. Esiteks  praegused geopoliitilised küsimused maailmas, kus küber on võtmevaldkond. Teiseks on Moldova rohkem digitaliseeritud ja ühendatud. Meil on, mida kaitsta,” ütles Vladimir Cuc.

Euroopa Liidu jaoks on küberkoostöö Moldovaga üks prioriteetsetest valdkondadest. “Tänapäeval on kõikidel kriisidel ja konfliktidel küberkomponendid, mis kajastuvad otseselt füüsilises keskkonnas. EL toetab Moldova küberturvalisuse ja küberkaitse arendamist läbi projekti Cyber EAST, toetab küberkerksuse parandamist koolituste ja tehnilise toega ning Moldova relvajõude ja kaitseministeeriumi küberkaitse EPF 2022 ja 2023 abimeetmete kaudu. Ootame Moldova riikliku küberjulgeoleku edasist paranemist,” ütles EL-i delegatsiooni juht Moldova Vabariigis suursaadik Jānis MAŽEIKS. 

Foto:Oleg Mindru

 

Hetkel viib eGA Moldovas ellu kolme EL-i küberabiprojekti, kogusummas 6,7 miljonit eurot. Moldova küberkerksuse parendamise projekt on kestnud 2022. aasta maist. Projekti raames on eGA panustanud küberturvalisuse seaduse väljatöötamisse, toetanud valitsusasutusi koolituste ja küberõppustega ning tõstnud Moldova inimeste ja ametnike küberteadlikkust.

“Küberjulgeoleku vallas on koostöö hädavajalik. Seetõttu on Moldova küberkerksuse parendamise projekti kontekstis võtmeküsimuseks olnud koostöö rahvusvaheliste rahastajate ja valitsuse vahel. Kõikide osapoolte pingutused viivad eduni ja suurendavad riigi vastupidavust,“ ütles E-riigi Akadeemia projektijuht Epp Maaten.

Foto:Oleg Mindru

 

“Moldova küberkerksuse parendamise” projekti eesmärk on tõsta avaliku sektori organisatsioonide ja kriitilise tähtsusega infrastruktuuri ettevõtete kübervastupidavust ning viia nende tegevus vastavusse Euroopa Liidu võrgu- ja infosüsteemide turvalisuse direktiiviga (ELi NIS-direktiiv). Samuti parandada üleüldist küberteadlikkust ametnike ja elanike hulgas. eGA viib projekti tegevusi ellu 2022. aasta maist 2023. aasta novembrini.