fbpx

Benin hakkab arendama X-tee-laadset andmevahetuslahendust

06.12.2018

5.detsembril allkirjastas E-riigi Akadeemia Benini Riigi infosüsteemide ja Teenuste Agentuuriga lepingu turvalise andmevahetuskeskkonna arendamiseks ja juurutamiseks. Andmevahetuskeskkond sisaldab X-tee edasiarendust UXPd ja koosvõimet toetavat riigi infosüsteemi haldussüsteemi.

Andmevahetusplatvormi arendaja on Cybernetica AS. E-riigi Akadeemia roll on infosüsteemi haldussüsteemi arendamine ja turvalise andmevahetusplatvormi juurutamine, toetades Benini agentuuri seadusandlike, organisatsiooniliste ja korralduslike küsimuste lahendamisel ning korraldades ametnikele ja IT-spetsialistidele vajalikke koolitusi.

Lepingu allkirjastasid E-riigi Akadeemia tegevjuht Arvo Ott ja Benini digitaalmajanduse ja kommunikatsiooni ministerAurélie Adam Soulé Zoumarou.

Arvo Otti sõnul on Benini presidendi visiidiga kaks aastat tagasi (2016) alanud koostöö jõudnud nõustamisest ja koolitustest tehnoloogia kasutuselevõtu etappi. „E-riigile pole tänapäeva maailmas alternatiivi. E-riigi loomine nõuab eeskätt poliitilist tahet. Beninil on see olemas. Seda on näidanud mitmed kõrgetasemelised kohtumised Eestis ja Beninis. E-riigi Akadeemiale on suur au olla Beninile partner e-riigi loomisel ja vahendada Eestist ning mujalt maailmast saadud kogemusi ja teadmisi,“ ütles Arvo Ott.

Maximilien Kpodjedo ütles, et Benin soovib kasutada maailma parimaid praktikaid oma e-riigi edukaks ja jätkusuutlikuks ülesehitamiseks. „Eesti e-riigi arendamise eeskuju innustab meid. Soovime muuta Benini senist valitsemist, et suhelda paremini kodanikega ning luua uusi ärivõimalusi. Andmete turvalise vahetamise arendamise ja juurutamisega teeme selles suunas oma esimesed sammud, mis ei jää kindlasti viimasteks,“ märkis Maximilien Kpodjedo.

Riho Kurg, uue andmevahetusplatvormi arendaja Cybernetica UXP juht, märkis, et koostöö Beniniga on positiivseks jätkuks senisele koostööle. “Aafrika riikides oleme E-riigi Akadeemiaga varem koostööd teinud Namiibia andmevahetuse platvormi edukaks rakendamiseks. Tunneme heameelt pikaajalise partnerluse üle ja oleme valmis panustama uue ühisprojekti õnnestumisesse,” ütles Kurg.

X-teega sarnased andmevahetusplatvormid on arendamisel või juurutatud Soomes, Ukrainas, Namiibias, Haitil, Kõrgõzstanis, Aserbaidžaanis, Fääri saartel, Kaimanisaartel ja Palestiinas.

E-riigi Akadeemia (eGA) on 2002. aastal loodud sihtasutus, mis loob ja edastab teadmisi ja parimaid praktikaid e-valitsemise, e-demokraatia ja riikliku küberturvalisuse valdkonnas. eGA teeb koostööd enam kui 130 organisatsiooniga 130 riigis, olles mänginud paljudes riikides olulist rolli e-valitsemise ja digipöörde poliitika kavandamisel ja/või ellurakendamisel.