fbpx

E-hääletamise head tava nõustus järgima kuus erakonda

22.01.2015

Täna toimunud e-hääletamise seminaril nõustus enamik Riigikogu valimistel osalevaid erakondi kaasajastama ausa e-hääletamise põhimõtteid ja neid oma tegevuses järgima.

E-hääletamise heale tavale avaldasid toetust Eesti Reformierakond, Erakond Isamaa ja Res Publica Liit, Sotsiaaldemokraatlik Erakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, Eesti Vabaerakond ja Erakond Eestimaa Rohelised. 

heatava2015_v
 Hea tava allkirjastanud erakondade esindajad.

E-riigi Akadeemia e-demokraatia programmi juhi Liia Hänni sõnul tingis vajaduse kaasajastada varasemat e-hääletamise hea tava teksti vahepeal täiustatud e-hääletamise korraldus.  “Nüüd saab valija ise kontrollida, kas tema hääl on turvaliselt jõudnud vabariigi valmiskomisjoni e-hääletamise infosüsteemi. Kuid vaatamata sellele uuendusele soovitab hea tava kasutada hääletamiseks arvutit, mille turvalisuses on kasutaja veendunud,” selgitab Hänni.

Liia Hänni leidis, et ka teised ausa e-hääletamise põhimõtted vajavad aeg-ajalt meelde tuletamist nii erakondadele kui ka valijatele.  “Peamine on, et valija saaks oma valiku teha vabalt, ilma et keegi talle survet avaldaks. Seepärast lubavad erakonnad mitte korraldada kollektiivseid e-hääletamise üritusi, mis võivad valimisvabadust ohustada. Valijatel tasub tähele panna, et oma digitaalse identiteedi loovutamine teisele isikule hääletamiseks on lubamatu,” märkis Hänni.

Liia Hänni sõnul on hea tavaga liitumine positiivne märk sellest, et erakonnad on võimelised teatud ühistes käitumisnormides kokku leppima. “Tuginemine ainult seadustele ilma moraalita toobki kaasa JOKK-skeemid, mida hea tavaga liitunud lubavad vältida,” ütles Hänni.

Ta lisas, et enamiku erakondade toetus heale tavale annab lootust, et valijate hulgas järjest enam kasutamist leidev e-hääletamine muutub iseenesestmõistetavaks osaks Eesti valimissüsteemist, mille legitiimsust ükski erakond kahtluse alla ei sea. 

E- hääletus on Eestis kasutusel 2005. aastast. Enim e-hääli ehk 140846 häält anti 2011. aasta riigikogu valimistel. Suurima e-häälte osakaaluga olid 2014. aasta Euroopa parlamendi valimised, kus 1/3 hääletanute üldarvust moodustasid e-hääled.

Hea tava teksti saab lugeda siit.

Lisainfo
Liia Hänni
E-demokraatia vanemekspert
E-riigi Akadeemia
+372 512 7316