fbpx

E-riigi Akadeemia ehitab Namiibiale X-tee-laadse andmevahetussüsteemi

29.10.2014
Eile, 28.10 allkirjastas E-riigi Akadeemia Namiibia valitsusega lepingu X-tee sarnase andmevahetussüsteemi juurutamiseks järgmise kahe aasta jooksul.
Loodava X-teega saavad Namiibia avaliku sektori asutused internetipõhiselt turvaliselt ristkasutada erinevate asutuste andmeid ja välja arendada e-teenused oma elanike ja ettevõtete tarbeks.
Lepingu kirjutasid alla Namiibia peaministri büroo kantsler Nangula Mbako ja E-riigi Akadeemia asedirektor Hannes Astok. Andmevahetussüsteemi valmimises osalevad Eesti poolt E-riigi Akadeemia ja Cybernetica AS ning teised tehnoloogiafirmad.
E-riigi Akadeemia asedirektor Hannes Astoki sõnul on Namiibia valitsuse otsus tunnustus Eesti e-riigi lahendustele. “Namiibia valitsus otsustas pärast erinevate riikide kogemusega tutvumist võtta kasutusele just Eesti mudeli ja tarkvara kui parima olemasolevaist,” sõnas Astok.
“Hea meel on tõdeda, et Eesti X-tee aluseks olev ja Cybernetica poolt välja arendatud unikaalne turvalise hajutatud teenussiini tehnoloogia SDSB leiab kasutust järjest enamates riikides ning seda just koostöös E-riigi Akadeemiaga,” märkis Cybernetica AS juhatuse esimees Oliver Väärtnõu.
Välisministeerium alustas Eesti e-riigi tutvustamist Aafrikas mõned aastad tagasi. Peaminister Taavi Rõivase ja Namiibia presidendi Hifikepunye Pohamba kohtumisel selle aasta aprillis otsustati käivitada praktiline koostöö. Koostööd rahastab Namiibia valitsus. Eesti on olnud abiks X-tee sarnaste infosüsteemide valmimisele ka Aserbaidžaanis ja aitab seda hetkel ehitada ka Palestiinale.
E-riigi Akadeemia SA on infoühiskonna arendus- ja analüüsikeskus, mis loodi 2002. aastal Eesti Vabariigi Valitsuse, ÜRO Arenguprogrammi (UNDP) ja Avatud Ühiskonna Instituudi (OSI) toetusel. E-riigi Akadeemia eesmärgiks on kujuneda IKT-valdkonna analüüsi- ja kompetentsikeskuseks Euroopas ning tagada koolituste, uuringute ja koostöövõrgustike kaudu Eesti e-riigi kogemuste vahendamine ja infoühiskonna jätkusuutlik areng.
Täiendav info:
Hannes Astok
Juhatuse liige
E-riigi Akadeemia
M +372 509 1366
S hannesastok
E
www.ega.ee
Oliver Väärtnõu
juhatuse liige
Cybernetica AS
P: +372 52 76 495
S: olivervaartnou
www.cybernetica.ee