fbpx

Ukraina alustab Eestis loodud andmevahetuslahenduse rakendamist

26.10.2017

26.oktoober 2017 oli Ukraina jaoks ajalooline päev, mil E-riigi Akadeemia Ukraina projektijuht Mari Pedak ja Cybernetica ASist Riho Kurg andsid Ukraina riiklikule E-valitsuse agentuurile üle Eesti X-teel põhineva andmevahetuslahenduse kasutamise õigused ja dokumentatsiooni.

EGOV4UKRAINE_3

Pildil vasakult: Riho Kurg, Mari Pedak, Aleksey Vyskub

Ametkondade vaheline turvaline andmevahetuslahendus tagab Ukraina riigiasutustele ja teeninduskeskustele juurdepääsu riiklikes registrites sisalduvale teabele, tehes võimalikuks kiire ja kvaliteetse avalike teenuste pakkumise. Aasta lõpuks plaanib Ukraina lahendusega liita kuni 15 registrit.

Ukraina E-valitsuse agentuuri asetäitja Aleksey Vyskubi sõnul kasutab Ukraina valitsus Eestis väljatöötatud lahendust oma avalike e-teenuste arendamiseks, et vabastada Ukraina kodanikud paberkandjal tõendite esitamise kohustusest. “Lahendus paneb jooksma andmed, mitte enam inimesed,” ütles Vyskub.

E-riigi Akadeemia Ukraina projektijuht Mari Pedaku sõnul on Ukraina seni suurim riik, kes X-tee laadset andmevahetuslahendust on juurutanud. Varasemalt on E-riigi Akadeemia juhtinud X-tee laadsete lahenduste juurutamist Namiibias, Kõrgõzstanis, Fääri saartel, Palestiinas ja Tuneesias.

Ukraina andmevahetuslahenduse rakendamist toetavad Ukraina U-LEADi haldusreformi toetusprogrammi EGOV4UKRAINE raames Euroopa Liit ning Rootsi ja Eesti arengukoostöö programmid. Andmevahetuslahenduse juurutab Ukrainas Eesti-Ukraina ettevõtete konsortsium koosseisus Cybernetica AS ja Soft Xpansion Ukraine.