fbpx

Ukraina IT-juhtide kolmas foorum keskendus andmevahetuslahenduste ja e-teenuste arendamisele

17.11.2017

Esimest korda ajaloos tõi Ukraina IT-juhtide kolmas foorum Kiievis kokku enam kui 200 IT-juhti avaliku sektori kõikidelt tasanditelt ning e-valitsemise toetusprojektide EGOV4UKRAINE, TAPAS ja EGAP esindajad. Koos arutati andmevahetuslahenduse Trembita rakendamist ning järgmisi samme selleks, et info- ja kommunikatsioonitehnoloogia vahendite abil avalikke teenuseid tõhusamaks, läbipaistvamaks ja mugavamaks muuta.

„Trembita andmevahetuslahendus on Ukraina jaoks kaua oodatud võimalus viimaks bürokraatlikest tõketest vabaneda ning riigi ja kodanike vahel toimiv suhtlus luua,“ sõnas E-Valitsuse Agentuuri juht Oleksandr Rõženko Ukraina IT-juhtide foorumil. „Eduks vajame head koostööd toetajate ja avaliku sektori kõikide tasandite IT-juhtide vahel.“

„Trembita süsteem on alustaristu Ukrainas tõhusate ja läbipaistvate haldusteenuste tagamiseks. See on meie jaoks õige otsus, kui tahame vabaneda järjekordadest ja nii-öelda “koridori” korruptsioonist. Liikuma peavad andmed, mitte inimesed. See foorum annab meile võimaluse kaasata kõik sidusrühmad ja olulised projektid Ukraina reformide toetamiseks,“ rõhutas Rõženko.

Trembita süsteem alustab Ukrainas tööd lähikuudel, tervikuna rakendub süsteem 2018. aastal. Seda rakendab Eesti-Ukraina konsortsium tihedas koostöös Ukraina E-Valitsuse Agentuuriga.

„Projekt ühendab Ukraina valitsuse poliitilise tahte, Eesti ja Ukraina parimad IT-eksperdid ning Euroopa Liidu rahastuse. Lisaks on kaasatud Rootsi ja Eesti valitsused,“ ütles Mari Pedak, EGOV4UKRAINE projektimeeskonnajuht ja E-riigi Akadeemia esindaja.

Tema sõnul võimaldab projekti rakendamine Ukraina kodanikel saada edaspidi oma isikuandmete omanikuks  – inimesed teavad, milline riigiametnik, millal ja miks nende kohta päringuid tegi.

Ukraina avaliku sektori IT-juhtide kolmandat foorumit korraldasid Ukraina E-Valitsuse Agentuur, EGOV4UKRAINE projekt Ukraina haldusreformi toetusprogrammi U-LEAD raames ning projektid TAPAS ja EGAP. Foorum toimus Kiievis Puscha Congress Hotelis.