fbpx

E-riigi Akadeemia nõustab e-Gruusia arendamist

09.11.2015

E-riigi Akadeemia alustab Gruusias e-valitsemise mestiprojekti, et toetada e-Gruusia kontseptsiooni ja strateegia loomist ning viia riigi e-valitsemine ja küberturvalisus vastavusse Euroopa Liidu standarditega. Tegemist on esimese mestiprojektiga, mille juhtpartneriks on Eesti riiki esindav organisatsioon.

Välisminister Marina Kaljurand ütles tänasel Gruusia e-valitsemise mestiprojekti avaüritusel, et Eesti on e-valitsuse ja e-teenuste kiirest rakendamisest palju võitnud. „E-valitsemine aitas meil reforme läbi viia ja muuta Eesti demokraatlikuks, läbipaistvaks ja kaasaegseks õigusriigiks,“ sõnas välisminister. „Gruusia on juba arenenud infotehnoloogiaga riik ja ma loodan, et Eesti ekspertide poolt jagatavad teadmised ja kogemused aitavad e-Gruusiat edasi arendada,“ lisas ta.

Mestiprojekti käigus tõstetakse Gruusia justiitsministeeriumi juurde kuuluva Andmevahetuse Agentuuri (Data Exchange Agency) ja Gruusia valitsuse teadmust ning oskusi e-Gruusia arendamiseks. Samuti kaasajastatakse Gruusia e-valitsemise ja küberturvalisuse alast seadusandlust, et viia see kookõlla ELi standarditega.

18 kuud kestva mestiprojekti jooksul nõustavad ja koolitavad Eesti e-riigi ülesehitanud eksperdid koostöös Itaalia ekspertidega Gruusia Andmevahetuse Agentuuri ja teiste valitsusasutuste töötajaid.

Mestiprojekti nõuniku Ivar Tallo sõnul on E-riigi Akadeemia ja seeläbi ka Eesti riik esmakordselt nii mastaapse mestiprojekti juhtpartneriks. “E-riigi Akadeemial on paljude riikide valitsuste nõustamise ja ametnike koolitamise kogemus, kuid see projekt annab meile võimaluse juhtida kogu teadmiste siiret,“ rõhutas Tallo. „Eesti e-riigi ehitamisel oleme saanud unikaalseid kogemusi, mis on väärtuslikud just siirdeühiskondadele nagu seda Gruusia täna veel on,” lisas ta.

E-riigi Akadeemia on ka varasemalt teinud Gruusiaga koostööd. “2005. – 2008. aastal aitasime Gruusial ellu viia koolide varustamist arvutitega ehk Hirvehüpet, mis on vasteks meie Tiigrihüppele,“ märkis Tallo. „Samuti olen nõustanud Gruusia esimese e-valitsemise strateegia tegemist.”

Gruusia e-valitsemise arendamise mestiprojekti rahastab Euroopa Liit 1,3 miljoni euroga.

Projekt viiakse ellu koostöös Eesti Riigikantselei ja Itaalia IKT Konsortsiumi CSI-Piemontega.

Projektist lähemalt eGA veebist.