fbpx

E-riigi Akadeemia tunnustas Aserbaidžaani saavutusi e-valitsemise alal

13.05.2015

Sihtasutus E-riigi Akadeemia tunnustas eile Tallinnas korraldatud e-riigi konverentsi vastuvõtul Aserbaidžaani kui viimastel aastatel e-valitsemises suure arenguhüppe teinud riigi saavutusi.

Aserbaidžaani e-riik on viimase kahe aasta jooksul teinud pika arenguhüppe, tõustes ÜRO e-riikide edetabelis 96. kohalt 68. kohale. E-riigi Akadeemia tegevjuht Arvo Oti sõnul on tõusule kaasa aidanud riigi teenuste muutmine kättesaadavamaks valitsusasutuste ja eraettevõtete teenuseid koondavate teeninduskeskusete toel ning mobiil-ID viimine massidesse.

„E-riigi arendamine nõuab riigilt kogu ühiskonda puudutavate muutuste ellu viimist. Aserbaidžaan on riigi teeninduskeskuste arendamisel ning innovatsiooni soodustamisel astunud väga jõulisi samme oma riigi läbipaistvamaks muutmisel. Teenused, mis aitavad viia edasi valitsussektorit ning aitavad kaasa ka majanduse arengule, aitavad muuta kogu riiki stabiilsemaks ja läbipaistvamaks,“ ütles auhinda üle andes E-riigi Akadeemia tegevjuht Arvo Ott.

Riigi ASAN teeninduskeskused koondavad ühe katuse alla 10 ministeeriumi esindajad 30 riigi ja 25 eraettevõtte teenusega. Samuti on Aserbaidžaan loonud bussidesse mobiilsed teeninduspunktid, et hõlbustada kaugemate piirkondade elanike riigiga suhtlemist. Lisaks e-teenuste arendamisele on Aserbaidžaan muutnud mobiili-ID kui peamise autentimisvahendi kasutamise valdavaks ning süvendanud sellega elektroonilist asjaajamist. Mobiili-ID abil allkirjastatakse täna enamik töölepinguid ning sooritatakse arvestatav osa makseid. ASAN teeninduskeskusi tunnustas tänavu oma auhinnaga ka ÜRO.

„Infotehnoloogia ja e-valitsemise alase teadlikkuse tõstmine on üks Aserbaidžaani prioriteete, riigi loodud teeninduskeskused aitavad inimestel olla osa otsustusprotsessist. Aserbaidžaani eesmärk on luua e-riik, mis toetab kogu valitsus- ja erasektorit, kodanikke ja meie maal elavaid välismaalasi,“ ütles Avalike Teenuste ja Sotsiaalse Innovatsiooni agentuuri e-teenuste osakonna juht Ulduza Khalilova.

Aserbaidžaani e-riigi tehnoloogiliste lahenduste loomisel on oluline roll sellistel Eesti infotehnoloogiaettevõtetel B.EST Solutions, Cybernetica AS, Aktors, aga ka EMT ja SignWise.

2002. aastal loodud E-riigi Akadeemia sihtasutus on jaganud Eesti e-valitsemise kogemust enam kui 50 riigis ning tegeleb aktiivselt e-valitsemise ja innovatsiooni toetamisega üle kogu maailma.