fbpx

President Kaljulaid 135 riigi esindajale: pandeemia on tõestanud digilahenduste vajalikkust

19.05.2020

President Kersti Kaljulaid ütles täna, 19. mail e-valitsemise veebikonverentsil 135 riigist pärit osalejatele, et koroonapandeemia on tõestanud igale riigile ja sektorile digilahenduste vajalikkust, pakkudes leevendust karantiiniaja liikumispiirangutele.

„Valitsused peaksid vanu reegleid ja seadusandlust muutma, et võimalda alaliselt kasutusele võtta tehnoloogiaid, mis on osutunud tõhusateks kriisi ajal näiteks kaugõppes, telemeditsiinis ja kaugtööl. Kriisijärgne areng on see, millele peame täna keskenduma,“ märkis Kersti Kaljulaid oma kõnes e-valitsemise veebikonverentsil osalejatele. Ta lisas, et uute digilahenduste kasutuselevõtt peab alati käima käsikäes küberturvalisuse tagamisega, et säiliks kasutajate usaldus digilahenduste vastu.

Kanada digivalitsuse minister Joyce Murray rõhutas oma esinemises vajadust uuel tasemel avatuse ja koostöö järele riikide vahel, et pandeemiaga võidelda. „Koostöö Eesti ja teiste juhtivate digiriikide ühendusse (Digital Nations) kuuluvate riikidega on olnud Kanada jaoks ülioluline, et arendada avatud lähtekoodiga digilahendusi kodanike paremaks teavitamiseks ja nendele turvaliste veebiteenuste pakkumisel,“ nentis Joyce Murray.

Konverentsi peaesineja, tehnoloogiatrendide ja ettevõtete innovatsiooni eksperdi David Rowani sõnul sunnib koroonaviirus rakendama digitehnoloogiaid ühiskonna ja majanduse igal tasandil. „Meie vanad süsteemid ja mõtteviisid on meile sageli takistuseks, kui peame tegema kiireid muutusi. Digipööre on pärale jõunud, me peame selle omandama,“ nentis ta.

 

Tema sõnul vajame muutuste elluviimiseks päris innovatsiooni. „Tegelik innovatsioon väljendub selles, kuidas suhtutakse inimesse/töötajasse, mis on projekti eesmärk, kui optimaalselt on kujundatud muutuse protsess. Samuti selles, kuidas kaitstakse inimesi, kes julgevad muutuste ellukutsumiseks võtta suuri riske, ning kuidas ollakse valmis määramatuseks, milliseks kujuneb tulevik,“ ütles David Rowan.

18.-21. mail toimuv kuues e-valitsemise konverents keskendub valitsuste proovikivile, kuidas aidata oma kodanikel korraldada oma elu ja ettevõtlust karantiini ja pandeemia olukorras veebikeskkonnas.

Konverentsil osaleb enam kui 1100 e-riigi eestvedajat ja arendajat 135 riigist ja territooriumilt. Enim osalejaid väljapoolt Eestit on Ukrainast, Jaapanist, Brasiiliast, Gruusiast ja Kanadast.

E-valitsemise konverents on iga-aastane rahvusvahelisele digiarengukoostööle suunatud üritus, mida korraldab E-riigi Akadeemia (eGA) koostöös Eesti Välisministeeriumiga alates 2015. aastast. Tänavuse konverentsi toimumist toetavad Välisministeerium, Rootsi Valitsus, U-LEAD with Europe programm, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Tallinna linn, Intel, Google ja Microsoft.

Konverents toimub 18. – 21. maini veebikeskkonnas egovconference.ee.