fbpx

Ukraina ajakirjanikud tutvusid avalike teenuste tulevikuga

19.03.2019

Ukraina ajakirjanikud teevad tutvust Eesti e-valitsusega

E-riigi Akadeemia projekti EGOV4UKRAINE raames tutvustati Ukraina ajakirjanikele, milline võiks Ukraina kodanike jaoks olla tulevik, kui digiriigi „süda“ – turvaline andmevahetusplatvorm Trembita – hakkab toimima täismahus, ühendades sajad valitsusasutused tuhandete infosüsteemide ja registritega. Selleks korraldati neile tutvumisreis ühte kõige arenenumasse digiühiskonda – Eestisse.

Seitse Ukraina ajakirjanikku trüki- ja võrguväljaannetest ning ringhäälingust külastasid Eesti valitsusasutusi, näiteks Politsei- ja Piirivalveametit, Maanteeametit, Eesti üht suurimat Põhja-Eesti Regionaalhaiglat ja Riigikantseleid, ning kohtusid ametnikega, kes kasutavad turvalist andmevahetusplatvormi X-tee inimeste teenindamisel.

Tänu X-teele on valitsuse jaoks avalike teenuste osutamine ja kodanike jaoks nende kasutamine Eestis palju mugavam: ei mingeid järjekordi ega korruptsiooni ametiasutustes. Lisaks säästab see tohutult aega nii inimesel kui ametnikul.

2018. aastal säästis X-tee Eesti inimestele 1407 tööaastat ehk 12,3 miljonit töötundi. Kui Ukrainas hakkaks toimima samasugune süsteem (Trembita on edasiarendus Eestis kasutatavast X-teest), säästaks see ukrainlaste jaoks 39 396 tööaastat ehk 345 miljonit töötundi aastas – see teeb kokku umbes 562 eluaega.

Ka inimestele on X-teest palju kasu. Näiteks kulus Maanteeametis juhiloa ja tervisetõendi pikendamisele varem keskmiselt kaks tundi. Nüüd saab seda teha viie minutiga ja kodust lahkumata. Isegi sõiduki omanikku saab vahetada kodus diivanil istudes.

Tänu turvalisele andmevahetusele ja paljudele teistele IT-süsteemidele esitab 70% Eesti maksumaksjatest tuludeklaratsiooni sõna otseses mõttes ühe hiireklõpsuga, sest deklaratsiooni jaoks vajalikud andmed tulude ja kulude kohta on süsteemi automaatselt sisestatud. Pole ime, et Eestis esitatakse 95% tuludeklaratsioonidest interneti kaudu.

Järgmise poolteise aasta jooksul ühendavad projekti EGOV4UKRAINE partnerid Trembita süsteemi 60 Ukraina riigiasutust, loovad kuni 150 Trembita-põhist teenust valitsusasutuselt valitsusasutusele ning osalevad kuni 25 Ukraina kodanikele mõeldud e-teenuse arendamises. Projektijuht Mari Pedaku sõnul teeb Ukraina lähiaastatel suure hüppe digitaalse riigi suunas.

EGOV4UKRAINE projekt („E-valitsemise detsentraliseerimise toetamine Ukrainas”) on osa Ukraina haldusreformi toetusprogrammist U-LEAD with Europe, mis kestab aastatel 2016–2020. Programmi rahastavad EL ja selle liikmesriigid Eesti, Poola, Rootsi, Taani ja Saksamaa.