fbpx

eGA aitas täiendada Gruusia seadusandlust ja e-valitsemise teadmisi

07.06.2017

21 kuud kestnud ELi mestiprojekti “Gruusia e-valitsemise tugevdamine” tulemusena on eGA täiendanud Gruusias e-valitsemise arendamist koordineeriva Andmevahetuse agentuuri (LEPL Data Exchange Agency (DEA)) teadmust ning aidanud viia e-valitsemise seadusandluse kooskõlla Euroopa Liidu seadusandlusega.

EL mestiprojekti käigus nõustasid 52 eksperti kokku 150 lähetuse käigus enam kui 620 päeva Gruusia e-valitsemise edendajaid. Gruusia kolleege käisid nõustamas Eesti ja Itaalia eksperdid koos ekspertidega Austriast, Saksast, Poolast, Inglismaalt, Taanist ja Lätist. Lisaks läbisid Gruusia andmevahetuse agentuuri töötajad 5 e-valitsemise alast koolitust Eestis, Hollandis ja Itaalias. Suurendamaks avalikkuse teadlikkust e-valitsemise võimalustest, viisid Eesti eksperdid läbi e-teenuste ja küberturvalisuse koolituse ajakirjanikele. Samuti jagati agentuuri töötajatele turundusalaseid teadmisi, et tõsta nende oskusi tutvustada Gruusia e-valitsemise kogemusi.

Mestiprojekti nõuniku Ivar Tallo sõnul oli E-riigi Akadeemia ja seeläbi ka Eesti riik esmakordselt nii mastaapse mestiprojekti juhtpartneriks. “Projekt andis meile väärtusliku teadmussiirde kogemuse. Ühegi riigi mudelit ei saa üks ühele üle anda ega ka üle võtta. Iga riik peab leidma oma tee e-riigiks saamisele. Loodan, et koostöös väljatöötatud visioonid ettevõtteid toetavatest e-teenustest ja e-hääletusest peagi teoks saavad,“ rõhutas Tallo.

ELi koostöö juht Gruusias Vincent Rey tundis heameelt, et projekti oli kaasatud 8 liikmesriigi eksperdid ja e-riigi alane teadmus ning pidas uue digitaalallkirja seaduse ja elektroonilistes tehningutes kasutatava elektroonilise tuvastamise ja usaldusteenuste seadusandluse (eIDAS) vastuvõtmist heaks märgiks Gruusia seadusandluse ühtlustamisest ELi standarditega. “Loodame peagi näha konkreetseid samme õigusliku raamistiku juurutamisel,” märkis Rey.

Gruusia ase-justiitsministri (Georgian Deputy Minister of Justice) Giorgi Pataridze sõnul on EL tugi Gruusia seadusandluse ühtlustamisele ELi omaga väga vajalik Gruusia lõimimiseks Euroopaga.

Andmevahetuse agentuuri direktor Irakli Gvenetadze sõnul on välisekspertide jagatud teadmised suureks abiks Gruusia e-valitsemise edasiarendamisel.

Gruusia e-valitsemise arendamise mestiprojekti rahastas Euroopa Liit 1,3 miljoni euroga.
Projekti juhtpartneriks oli E-riigi Akadeemia (Eestist) ning partneriteks Eesti Riigikantselei ja Itaalia IKT Konsortsium CSI-Piemonte.