fbpx

EGOV4UKRAINE projekt tõhustas avalike teenuste automatiseeritud pakkumist Ukrainas

10.06.2021

Viimase nelja ja poole aasta jooksul juhtis ELi rahastatud EGOV4UKRAINE projekti meeskond Ukrainas Vulyki infosüsteemi väljatöötamist ja juurutamist, et pakkuda omavalitsustele kaasaegset teenuste automatiseeritud pakkumise tööriista. 2021. aasta juuni seisuga on Vulykiga ühendatud üle 250 avaliku teeninduskeskuse kogu Ukrainas.

Kaasaegsete IT-lahenduste olulisust kvaliteetsete avalike teenuste pakkumisel arutati 10. juunil toimunud kõrgetasemelisel veebikonverentsil “Vulykiga teenuskeskus: kuidas infotehnoloogia aitab inimestele kiiremini ja paremini teenuseid pakkuda”.

„Avalike teenuste osutamine lihtsal, kiirel, korruptsioonivabal ja tõhusal viisil on oluline Ukraina kodanike elukvaliteedi tõstmiseks ning ettevõtete potentsiaali vallandamiseks. Euroopa Liit jätkab e-valitsemise süsteemide juurutamise toetamist Ukrainas EU4DigitalUA projekti abil, et saavutada tõhus, läbipaistev ja jätkusuutlik avalik teenus nii kodanike kui ka ettevõtete jaoks,” – ütles Remi Duflot, ELi delegatsiooni juhataja asetäitja Ukrainas toimunud konverentsil.

Vulyk automatiseerib teeninduskeskuste tööd, vähendab paberimajandust ja kiirendab teenuste pakkumist. Vulyki ühendamine andmevahetussüsteemiga Trembita võimaldab Vulykit kasutavatel teeninduskeskustel saada andmeid Trembitaga ühendatud riiklikest elektroonilistest registritest ja infosüsteemidest. Veelgi enam, Vulyk oskab tema koostööd ka avalikke e-teenuseid pakkuva Diia mobiilirakendusega.

„Tänu Vulykile ei pea Ukraina kodanikud teeninduskeskustes esitama paberkandjal dokumente, vaid saavad esitada digitaalseid dokumente mobiilirakenduse Diia kaudu. Mõlema lahenduse kasutamine kiirendab oluliselt avalike teenuste osutamist, välistab vead dokumentide täitmisel ja hõlbustab paberivaba asjaajamist,” – ütles Ukraina digitaalse transformatsiooni ministri esimene asetäitja Oleksiy Vyskub.

Eeldatavasti kasutab infosüsteemi projekti EGOV4UKRAINE lõpuks umbes 400 teeninduskeskust, mis on valminud  “U-LEAD with Europe” programmi toel. Samal ajal saavad Vulykiga liituda ka kõik teised Ukraina teeninduskeskused.

„Loodame, et infosüsteem Vulyk aitab Ukraina teeninduskeskuste tööd optimeerida ja süsteemi arendatakse edasi vastavalt valitsuse digistrateegiale. Teeninduskeskuste mõte on pakkuda teenuseid ja konsultatsioone kodanikele ja ettevõtetele mugavas keskkonnas ning “U-LEAD with Europe” programm loob Ukrainasse 1300 sellist teenustele juurdepääsu punkti,” märkis Susanna Dellans, U-LEADi Sida programmidirektor.

Vulyk infosüsteem on loaded selliselt, et tema funktsionaalsusi saaks vajadusel lisada. Lisaks suhtlemisele Trembita ja Diia mobiilirakendusega võimaldab Vulyk lugeda ID-kaarte, teha veebimakseid ja koostada aruandeid.

„Vulyki arendamise ja täiustamise ajal tegime Ukraina teeninduskeskustega tihedat koostööd ning arvestasime nende vajaduste ja soovidega. Loodame, et teeninduskeskused kasutavad selle kaasaegse infosüsteemi võimalusi maksimaalselt inimeste tõhusamaks teenimiseks,” ütles Mari Pedak, EGOV4UKRAINE projekti meeskonna juht.

Chortkivi teeninduskeskus kasutas esimesena Vulyki ja Trembita pakutavaid võimalusi.

„Tänu Vulyki infosüsteemi ja Trembita andmevahetussüsteemi vastasmõjule saab meie teeninduskeskus kontrollida taotleja andmeid maksuameti, riikliku migratsiooniteenistuse ja siseministeeriumi registrites. Samal ajal loodi Trembita süsteemi kaudu juurdepääs omavalitsuse registriga. Selle tulemusena saab keskus osutada elukoha registreerimisega seotud teenuseid,” ütles Chortkivi teeninduskeskuse juht Artur Šymkiv.

„Iga kogukonnapea peaks seadma ambitsioonika eesmärgi pakkuda oma kogukonnas e-teenuseid. Chortkivis teeme seda edukalt infosüsteemi Vulyk abil. Meie eesmärk on panna jooksma andmed, mitte inimesed,” rõhutas Chortkivi major Volodymyr Shmat’ko.

 

Infosüsteemi Vulyk lõi ja juurutas aastatel 2017-2021 programmi „U-LEAD with Europe“ projekt EGOV4UKRAINE koostöös E-riigi Akadeemia (Eesti), Ukraina digiministeeriumi, SoftXpansion Ltd (Ukraina) ja IAdmin Ltd (Ukraina). Programmi „U-LEAD with Europe“ toetavad Euroopa Liit ja selle liikmesriigid – Rootsi, Taani, Saksamaa, Poola, Eesti ja Sloveenia.

 

Vaata videot Vulyk infosüsteemi juurutamisest!